Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Zaskakujące fakty o dronach rolniczych do oprysku

Zautomatyzowane i wytrzymałe drony rolnicze do oprysków pomagają rolnikom obniżyć koszty i pracować wydajniej.

Drony są obecnie powszechnie stosowanymi narzędziami w rolnictwie, które zwiększają wydajność gospodarstw rolnych dzięki aktualnym danym z powietrza. Oprócz zbierania istotnych informacji na temat zdrowia upraw i tworzenia szczegółowych map NDVI i RGB, latające maszyny odgrywają aktywną rolę w codziennych pracach rolniczych.

Drony do oprysku są wykorzystywane do aplikacji:

  1. Nawozów
  2. Środków chwastobójczych
  3. Pestycydów
  4. Środków grzybobójczych
  5. Nasion i wielu innych.

I robią to w sposób, który jest tańszy, szybszy i dokładniejszy niż tradycyjne metody.

Stosowanie agrochemikaliów jest podstawą nowoczesnego rolnictwa, która wymaga szybkości, ostrożności i precyzji. Wprowadzanie właściwych środków chemicznych w odpowiedniej ilości, we właściwych miejscach i we właściwym czasie jest ciągłym wyzwaniem dla rolników. Zbyt wysokie lub z zbyt niskie stężenie w jednym miejscu może prowadzić do niepotrzebnych kosztów i obniżenia jakości plonów.

Drony do oprysków firmy DJI są wykorzystywane przez rolników na całym świecie, ponieważ rolnicy sięgają po najnowsze technologie do dokładnego, równomiernego i wydajnego rozprowadzania środków chemicznych. Opryski dronami przyczyniają się do zmniejszenia kosztów wymaganych do stosowania agrochemikaliów, a w niektórych przypadkach do uzyskania większych plonów.

Oto kilka faktów dotyczących oprysku za pomocą dronów, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś …

Oprysk za pomocą dronów jest uzależniony od specjalistycznych algorytmów, które uwzględniają przepływ płynnych substancji.

Transport znacznej ilości cieczy w powietrzu to zupełnie coś innego niż transport czujników, kamer i innych standardowych ładunków użytkowych, które można zobaczyć na dronach DJI. Aby opracować niezawodny i dokładny algorytm kontroli lotu, inżynierowie DJI musieli wziąć pod uwagę zachowanie cieczy, która rozprzestrzenia się po zbiorniku podczas pracy.

To wyzwanie inżynieryjne było skomplikowane przez fakt, że poziom cieczy stale się zmienia, ponieważ stopniowo opuszcza ona zbiornik i robi miejsce dla większej ilości powietrza.

Demonstracja wodoodporności modelu Agras T30, który może pochwalić się stopniem ochrony IP67.

Drony do oprysku mogą aplikować nie tylko ciecz

Możliwość zautomatyzowania rozrzucania agrochemikaliów z dużą dokładnością jest ogromnym krokiem w kierunku cyfryzacji i bardziej inteligentnego rolnictwa. Najnowszy dron z linii AGRAS, model T30, oferuje ładowność 40 kg, przepustowość 50 kg na minutę i zasięg siewu do 7 metrów. Oznacza to potencjalne pokrycie 40 akrów w ciągu godziny i ogromny wzrost wydajności w przypadku zwykle ręcznych zadań wymagających szybkiego i dokładnego rozprowadzania.

Drony AGRAS firmy DJI mogą być wykorzystywane nie tylko do rozprowadzania pestycydów i nawozów. Technologia ta może być wykorzystywana do rozprowadzania nasion, paszy dla zwierząt i środków ochrony roślin. Ten ostatni jest szczególnie ważnym krokiem w zarządzaniu uprawami takimi jak bawełna. Zautomatyzowany, ukierunkowany oprysk substancjami chwastobójczy może przyspieszyć defoliację, usunąć nadmiar liści i uprościć proces zbioru bawełny.

W Kloubec Koi Farm w stanie Iowa, specjaliści od dronów z firmy Aerial Influence przystosowali drona DJI AGRAS do karmienia ryb na akwenie o obszarze 80 akrów. Rozwiązanie było szybkie, skuteczne i zautomatyzowane.

Natomiast w przełomowym eksperymencie z 2019 r. naukowcy wykorzystali drona Agras MG-1S do ograniczenia przenoszenia malarii w Zanzibarze w Tanzanii. Zespół badawczo-rozwojowy DJI zmodyfikował drona, aby rozprowadzić ciecz bardziej lepką niż zwykłe pestycydy. Dron spryskał ryżowe łany środkiem kontroli biologicznej, który osiada na powierzchni stojącej wody, aby zapobiec wydostawaniu się świeżo wyklutych komarów.

Seria AGRAS to największe drony DJI

DJI oferuje drony we wszystkich rozmiarach i do różnych zastosowań, od małych dronów FPV po wytrzymałe Matrice 300 RTK. Jednak największym dronem jest model AGRAS T30. To dlatego, że jeśli chodzi o sprostanie wyzwaniom stawianym przez nowoczesne rolnictwo, rozmiar ma znaczenie. Ważący 24,6 kg, mający prawie 3 m średnicy i maksymalną masę startową wynoszącą 76,5 kg T30 jest po prostu imponującym osiągnięciem inżynierii rolniczej.

Oprócz swoich rozmiarów i potencjału ładowności, AGRAS T30 jest wyposażony w sferyczny radar dookólny, który wspomaga omijanie przeszkód w kierunku poziomym i nad głową, dostosowuje się do ukształtowania terenu utrzymując odpowiednią wysokość lotu. System rozpylania w T30 został zaprojektowany w celu przyspieszenia rozprowadzania agrochemikaliów z większą dokładnością. Układ 16 dysz i wydajność do 8 litrów na minutę – w połączeniu z prędkością i łatwością manewrowania drona Agras T30 – pozwala rolnikom opryskiwać do 40 akrów na godzinę.

Japonia jest światowym liderem w zakresie wykorzystania dronów do oprysków

Biorąc pod uwagę reputację tego kraju jako pioniera technologii, nie jest zaskoczeniem, że japońskie farmy należą do najbardziej zaawansowanych na świecie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Naukowym w Tokio podkreślają wpływ, jaki drony mają na wszystkie gospodarstwa.

W ostatnich latach, drony do oprysków zyskały ogromną popularność w dystrybucji pestycydów. W całej Japonii liczba hektarów opryskiwanych przez drony wzrosła 45-krotnie w latach 2016-2018, a liczba zarejestrowanych dronów do oprysków rolniczych wzrosła z 227 do znacznie ponad 1500. Tendencje te utrzymują się do dnia dzisiejszego, w szczególności dzięki dużym postępom w technologii dronów.

Wprowadzenie dronów do oprysków w Japonii nie jest tylko kolejnym przykładem kraju wyprzedzającego trendy. Starzejąca i zmniejszająca się populacja oznacza, że jest mniej rąk do wykonywania prac rolniczych, a stosunkowo niewielka powierzchnia Japonii oznacza, że powszechne jest prowadzenie działalności rolniczej na małą skalę. Oba te czynniki przyczyniły się do wdrożenia dronów DJI AGRAS.

Największą barierą dla dalszego upowszechniania dronów do oprysku są przepisy prawne

Seria AGRAS do opryskiwania upraw, obejmująca nowe modele Agras T30 oraz Agras T10 sprawdziła się na całym świecie. Jednakże, niektóre jurysdykcje wolniej regulują przepisy dla operacji poza zasięgiem wzroku (BVLOS) i misji z wykorzystaniem wielu dronów jednocześnie – lot w roju.

W USA firma Rantizo, specjalizująca się w dronach dla rolnictwa, stała się pierwszą firmą dopuszczoną przez FAA do ogólnokrajowych operacji lotów w roju dornów dla oprysków rolniczych. W Malawi i Mozambiku drony do oprysków firmy DJI są wprowadzane jako część działań mających na celu uczynienie rolnictwa bardziej opłacalnym, przyjaznym dla środowiska i mniej rygorystycznym, jeśli chodzi o opryskiwanie potencjalnie niebezpiecznymi chemikaliami.

Ogólnoeuropejskie założenia mają na celu zmniejszenie zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku. Osiągnięcie tak drastycznego spadku bez uszczerbku dla plonów będzie zależało wyłącznie od bardziej inteligentnych i precyzyjnych metod rolniczych. Drony do opryskiwania upraw oferują jedną z możliwości bardziej ukierunkowanego stosowania agrochemikaliów, szczególnie w winnicach, sadach i uprawach na terenach o dużym nachyleniu.

Precyzyjne rolnictwo, przez całą dobę

Drony do oprysku to potężne narzędzia, które rolnicy mogą wykorzystać do przyspieszenia i zautomatyzowania procesów wykonywanych ręcznie. Rezultatem tej podstawowej funkcjonalności jest zmiana przyszłości rolnictwa. Technologia ta umożliwia wykonywanie istotnych aspektów rolnictwa precyzyjnego przez całą dobę.

Regulacje prawne coraz szybciej dostosowują się do tego co można osiągnąć z technicznego punktu widzenia, sprzęt już teraz jest gotowy, aby to zapewnić. Nowy DJI AGRAS T30 jest tego przykładem. Jego inteligentne akumulatory mogą być w pełni naładowane w zaledwie 10 minut, co pozwala na ciągłą pracę. W połączeniu z informacjami uzyskanymi dzięki narzędziom takim jak dron Phantom 4 Multispectral, drony do oprysków mogą pomóc rolnikom pracować mądrzej, szybciej i z większą precyzją niż kiedykolwiek.

Odwiedź sekcję zastosowania w rolnictwie, aby uzyskać więcej informacji na temat wpływu dronów na świat rolnictwa.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]