Zespoły poszukiwawczo ratownicze coraz częściej sięgają po drony, które pomagają ratować życie
Misje ratunkowe nie tylko ratują ofiary z niebezpiecznych sytuacji, ale mogą również narazić ratowników na niebezpieczeństwo. Dlatego właśnie tak wiele zespołów SAR (Seatch and Rescue) zwróciło się w stronę technologii dronów przemysłowych, aby wspierały ich w misjach. Drony mogą szybko objąć swoim zasięgiem rozległe obszary i trudny teren, a nawet zlokalizować zaginione osoby i zebrać istotne informacje, zanim ratownicy dotrą na miejsce zdarzenia – zapewniając im świadomość sytuacyjną, której potrzebują, aby działać szybko i podejmować właściwe decyzje.
Jak obecnie wyglądają misje poszukiwawczo ratownicze
Choć masz nadzieję, że nigdy nie będziesz potrzebował pomocy zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, prawda jest taka, że grupy te mają ręce pełne pracy. Klęski żywiołowe, takie jak dzikie pożary i burze tropikalne, stały się w ostatnich latach oczekiwaną częścią życia wielu ludzi na całym świecie. W miarę przyspieszania tempa zmian klimatycznych, częstość występowania tych klęsk żywiołowych – oraz znaczenie poszukiwań i ratownictwa w ratowaniu życia – będzie nadal rosnąć.
Zmiany klimatyczne nie są jedynym powodem zwiększonej pracy w sektorze SAR. Według artykułu z 2020 roku z Outside Magazine, wzrost rekreacji na świeżym powietrzu w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w odległych miejscach na zachodzie, doprowadził do wzrostu liczby nowych misji w porównaniu z poprzednimi latami. Rocky Mountain Rescue Group z siedzibą w Kolorado, na przykład, zauważył, że obecnie obsługuje prawie 250 misji rocznie – wzrost z średnio 170. W wielu zespołach SAR brakuje rąk do pracy, ponieważ większość z nich składa się z ochotników, którzy pracują na pełen etat, aby uzupełnić swoje szeregi.
Aby sprostać tym nowym wyzwaniom, zespoły poszukiwawcze i ratownicze muszą być w stanie wykonać każdą misję przy ograniczonym czasie i zasobach. Tu właśnie z pomocą przychodzi technologia dronów.
Jak drony pomagają ratować życie
Choć nie zastąpią one wypróbowanych i tradycyjnych metod, odpowiedni dron i ładunek użytkowy mogą uzupełnić istniejące działania i rozszerzyć możliwości.
Drony mogą zaoferować ratownikom dużą ilość informacji w znacznie krótszym czasie – w końcu to potencjalna różnica między życiem, a śmiercią. W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych przez DJI, EENA i Black Channel, drony mogą znacznie skrócić czas działań misji poszukiwawczo-ratowniczych. Badanie porównało zespoły z dronami z grupami działającymi wyłącznie pieszo w wielu losowo symulowanych akcjach poszukiwawczych. Ogólnie rzecz biorąc, zespoły z dronami były w stanie zlokalizować ofiary średnio o prawie trzy minuty szybciej niż pozostali, co stanowi znaczną przewagę.
Zespoły poszukiwawcze i ratownicze używają dronów do efektywnego zwiększania świadomości sytuacyjnej, opracowywania strategii ratunkowej, a nawet przekazywania wiadomości osobom po ich odnalezieniu – wszystko to przy zachowaniu bezpiecznej odległości.
Niektóre kluczowe zastosowania i zalety dronów poszukiwawczo-ratowniczych obejmują:
- Mapowanie stref klęski żywiołowej: Gdy misja wymaga pełnego zrozumienia otaczającego terenu, drony mogą mapować obszar szybciej i bezpieczniej niż tradycyjne metody. W zależności od obciążenia użytkowego kamery i oprogramowania, można tworzyć mapy 2D, modele topograficzne 3D lub mapy termiczne. Podczas katastrofy, drony są najlepszym narzędziem do uzyskania świadomości sytuacyjnej. Nigdy nie było to bardziej widoczne niż podczas niedawnego osuwiska w Norwegii, gdzie drony latały przez 270 godzin w ciągu 40 dni, aby stworzyć i stale aktualizować mapę obszaru katastrofy.
- Znajdowanie zaginionych ludzi w ciemności: Drony widzą to, czego nie może zobaczyć człowiek. Dzięki kamerze termowizyjnej, takiej jak Zenmuse H20T, można zidentyfikować zaginione osoby na podstawie ciepła ich ciała. Ta zdolność jest nieoceniona podczas misji nocnych i w strefach lawinowych.
- Komunikacja z osobami w tarapatach: Drony mogą być wyposażone w głośnik do komunikacji z zaginionymi ludźmi, wysyłając sygnały dźwiękowe, które mogą usłyszeć, a następnie informować ich, że zostali znalezieni, a pomoc jest w drodze. Taka technika została z powodzeniem wykorzystana przez chorwackie służby ratownictwa górskiego (więcej o nich później) do odnalezienia zaginionej kobiety.
- Analizuj z bezpiecznej odległości: W strefach lawinowych jeden mały ruch lub nawet zbyt duży hałas może spowodować nowe osunięcie – i sprawić, że uwięzieni ludzie znajdą się poza zasięgiem. Na szczęście odpowiedni dron może pozostawać w powietrzu przez długi czas i unosić się na odpowiednich wysokościach nie emitując nadmiernego hałasu ani turbulencji. Drony ograniczają również czas, przez jaki ratownicy SAR muszą przebywać w strefie lawinowej, umożliwiając im dostęp do miejsca zdarzenia z bezpiecznej odległości i poruszanie się tylko tam, gdzie jest to konieczne.
Drony poszukiwawczo-ratownicze w akcji: Chorwackie Służby Ratownictwa Górskiego
Jako kraj pełen gór, wysp i zatok, Chorwacja ma wiele miejsc, gdzie zwiedzający mogą łatwo zgubić się lub poważnie zranić podczas wędrówek, wspinaczki, jazdy na nartach lub eksploracji jaskiń. Od 1950 roku Chorwackie Służby Ratownictwa Górskiego (HGSS) ratują mieszkańców i turystów z niebezpiecznych sytuacji.
Od 2013 roku służba wykorzystuje technologię dronów do poprawy czasu reakcji i prowadzenia bardziej kompleksowych poszukiwań. Dziś HGSS może pochwalić się programem dronowym liczącą 40 dronów i 49 operatorów. Zespół przeszedł również intensywne szkolenia gwarantujące maksymalne wykorzystanie technologii przez ratowników.
Jak dotąd program dronów okazał się wielkim sukcesem dla zespołu HGSS. W sumie HGSS przeprowadził 10 akcji ratunkowych z użyciem dronów. Ratownicy HGSS stwierdzili, że misje z dronami trwają średnio 30 minut krócej – to znaczny spadek.
Odpowiedni dron i ładunek użytkowy DJI
W DJI rozumiemy jak bardzo wymagana jest precyzja i niezawodność. Przez ten czas staliśmy się marką wybieraną przez ratowników SAR na całym świecie.
Niektóre z naszych dronów, kamer i innych urządzeń, które są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z poszukiwaniem i ratownictwem to:
Mavic 2 Enterprise Advanced
Dron przeznaczony do misji poszukiwawczo ratowniczych (SAR) potrzebuje szybkości i zwinności, aby poradzić sobie w trudnym terenie i warunkach atmosferycznych oraz możliwości instalacji wielu ładunków użytkowych. Mavic 2 Enterprise Advanced spełnia oba te wymagania.
Matrice 300 RTK
Dron Matrice 300 RTK ma wszystko, czego potrzeba do skutecznego nadzorowania nawet najbardziej skomplikowanej i niebezpiecznej misji. Możesz zidentyfikować zagrożenia z bezpiecznej odległości, szybko zorientować się w terenie, udźwig platformy 2.7 kg sprawie, że możesz zastosować wiele ładunków użytkowych jednocześnie, a 55-minutowy czas lotu oznacza, że możesz zebrać potrzebne informacje przy ograniczonej liczbie lotów, niezależnie od tego, jak odległa jest misja.
Przykładowe ładunki użytkowe:
Uzyskaj więcej informacji o tym, w jaki sposób możesz wykorzystać technologię dronów w swoich misjach poszukiwawczych i ratowniczych lub umów się na pokaz możliwości sprzętu klikając tutaj.