Drony i sztuczna inteligencja sprawiają, że prace magazynowe są bezpieczniejsze, łatwiejsze i szybsze
Niemal wszystko, co posiadasz, leżało kiedyś na półce w magazynie. Dla producentów, sprzedawców i firm logistycznych kontrolowanie tych wszystkich zapasów jest ciągłym wyzwaniem.
Większość magazynów mieści ogromne ilości produktów, których wysyłka jest realizowana w małych partiach. W magazynach występuje duża rotacja towarów, a składowanie ich jest nieustannie reorganizowane. Zarządzanie zasobami w tak dynamicznym obszarze to proces trwający całą dobę. Jest to jeszcze trudniejsze w szczycie sezonu zakupowego i w sytuacji, gdy na poziom zatrudnienia wpływa pandemia COVID-19.
Tradycyjna gospodarka magazynowa – bez dronów
Aby utrzymać odpowiedni stan towarów, pracownicy magazynu tradycyjnie przeprowadzają kontrole inwentaryzacyjne ręcznie. W większości przypadków do oceny stanu zapasów na wysokości potrzebny jest wózek widłowy lub platforma drabinowa.
Te przestarzałe metody mają kilka ograniczeń. Każda praca na wysokości wiąże się z pewnym ryzykiem. Wypadki mogą się zdarzyć i zdarzają się.
Inwentaryzacje wspomagane wózkiem widłowym czy platformą drabinową są również powolne i pozostawiają miejsce na błędy ludzkie.
Gdy proces inwentaryzacyjny opiera się na czasochłonnych procesach, dochodzi do efektu domina. Po pierwsze, zmniejsza się częstotliwość kontroli magazynów, co prowadzi do mniejszej widoczności dla menedżerów i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości.
Po drugie, te nudne i powtarzalne zadania nieuchronnie prowadzą do niedbałości, potęgując niebezpieczeństwo i zwiększając prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez człowieka.
Wszystko to dzieje się w kontekście branży, która już znajduje się pod presją ewolucji w związku z rosnącym wzrostem e-zakupów.
Nie ulega wątpliwości, że jest to obszar biznesowy przygotowany do cyfryzacji. Pytanie tylko, jaką formę przybierze to rozwiązanie. Pierwsze oznaki wskazują, że połączenie dronów i sztucznej inteligencji może stanowić bezpieczną, skalowalną i opłacalną alternatywę dla zarządzania magazynem.
Drony i zarządzanie gospodarką magazynową
Na czele takiego rozwiązania stoi Aeriu, startup software’owy z siedzibą w Budapeszcie, na Węgrzech.
Z firmą Aeriu można było się spotkać na targach Airworks 2020, gdzie dyrektor generalny Gergely Ellenrieder przedstawił prezentację opisującą, w jaki sposób dane z drona mogą być wykorzystywane przez kierowników magazynów do wzbogacania raportów i opracowywania rozwiązań Industry 4.0 – Czwartej Rewolucji Przemysłowej.
Tego lata firma Aeriu rozpocznie trzeci rok swojej działalności. Wśród pierwszych klientów znalazł się skandynawski gigant meblowy oraz niemiecka międzynarodowa firma inżynieryjno-technologiczna.
Współpraca z nimi pozwoliła Aeriu opracować i udoskonalić rozwiązanie programowe do inteligentnego zarządzania zapasami.
Schemat pracy jest prosty. Dron – obecnie dostępny w sprzedaży DJI Mavic 2 Pro – jest pilotowany przez pracowników magazynu w celu szybkiego zebrania danych z etykiet. Jest to zazwyczaj kombinacja kodów kreskowych i wskaźników lokalizacji magazynu.
Po naciśnięciu przycisku obrazy są przesyłane na platformę w chmurze firmy Aeriu w celu przeprowadzenia wieloaspektowej analizy. W grę wchodzi kilka narzędzi, ponieważ chociaż oznaczenia magazynowe są zazwyczaj standaryzowane w ramach jednej firmy, nie można tego samego powiedzieć o całej branży magazynowej.
Model optycznego rozpoznawania znaków (OCR) rozpoznaje liczby i symbole w wielu językach. Może to być wykorzystane do identyfikacji lokalizacji palet na podstawie katalogu magazynu. Model czytnika kodów kreskowych wykrywa i identyfikuje zapasy w oparciu o bibliotekę produktów firmy. Aeriu umożliwia operatorom magazynowym tworzenie mapy zapasów, która wskazuje, co składa się na ich zapasy i gdzie są zlokalizowane.
Oprócz ekstrapolacji danych z obrazów z drona, sieć neuronowa Aeriu wykorzystuje głębokie uczenie do rozwiązania bardzo specyficznego wyzwania: identyfikacji pustych przestrzeni. Platforma została przeszkolona, aby zrozumieć, że brak zapasów jest również istotną informacją i odpowiednio ją przekazuje.
Szybki rozwój rozwiązania Aeriu był wspomagany przez dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest bezpośredni kontakt i informacje zwrotne od największych operatorów magazynowych na świecie. Drugą jest łatwy dostęp do sprzętu DJI, który jest wydajny, niezawodny i oferuje wsparcie techniczne.
„Dzięki współpracy z DJI, możemy zapewnić cenne wsparcie z perspektywy sprzętu, konserwacji i szkoleń” „Korzystanie z produktów DJI to gwarancja niezawodności. Możemy dalej udoskonalać nasze rozwiązanie, ponieważ DJI zajmuje się sprzętem, podczas gdy my skupiamy się na stronie oprogramowania.”
wyjaśnia Gergely Ellenrieder
Jak inteligentne zarządzanie magazynem stało się priorytetem w 2020 roku
Pandemia wywarła presję na kierownikach magazynów na całym świecie. Braki kadrowe i ograniczenia związane z dystansem społecznym w miejscu pracy nałożyły nowe bariery na kontrole zapasów. Dla wielu z nich wyzwanie to zostało spotęgowane przez ogromny wzrost handlu elektronicznego online i komplikacje w łańcuchu dostaw.
„Wszystkie oferowane przez nas rozwiązania stały się jeszcze bardziej potrzebne w ciągu ostatniego roku”, który ujawnił również znaczny wzrost liczby przychodzących leadów w czasie pandemii. „Szczególnie w III i IV kwartale 2020 r., kiedy przeprowadzono wiele corocznych kontroli stanów magazynowych. Słyszeliśmy od wielu firm, że nie pracowało u nich tak wielu ludzi, jak zwykle.”
mówi Gergely Ellenrieder
Istnieją również rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa wokół sposobu przeprowadzania kontroli inwentaryzacyjnych. Przepisy dotyczące stosowania klatek do wózków widłowych, które w niektórych systemach prawnych mogą być używane do pracy na wysokości tylko w wyjątkowych okolicznościach, są zróżnicowane.
Niezależnie od przepisów, nie ma wątpliwości, że drony mają o wiele lepsze wyniki w zakresie bezpieczeństwa niż ciężkie maszyny magazynowe.
Poza możliwością podejmowania decyzji w oparciu o dane i bezpiecznego radzenia sobie z niedoborem pracowników, istnieją dalsze korzyści. Zarządy w każdej branży poszukują czystszych, bardziej ekologicznych sposobów prowadzenia codziennej działalności. Wózki widłowe zużywają około 72 kW na godzinę, podczas gdy dron zużywa blisko 0,72 kW na godzinę. Ta ogromna różnica w zużyciu energii podkreśla, dlaczego dron jest zdecydowanie bardziej efektywnym narzędziem do zbierania danych.
Sprawne odczytywanie stanów magazynowych za pomocą Mavic 2 Pro
Dzięki temu, że DJI zajmuje się sprzętem, Aeriu może rozwijać zaawansowane oprogramowanie, które z łatwością można dostosować do swoich potrzeb. Firma obecnie wprowadza nowych klientów za pomocą Mavic 2 Pro. Model ten jest wyposażony w 1-calową matrycę z 2-krotnym zoomem optycznym.
„Przetestowaliśmy wszystkie dostępne drony. Podczas przetwarzania obrazów za pomocą modelu OCR i modelu kodów kreskowych, szybko zdaliśmy sobie sprawę, że kamera Hasselblad w Mavic 2 Pro działa najlepiej”
mówi Ellenrieder.
Aeriu zapewnia szkolenie w miejscu pracy, a pracownicy magazynu są zazwyczaj włączani do pracy w ciągu kilku dni. Tryb Tripod firmy DJI, który drastycznie ogranicza maksymalną prędkość i odległość zatrzymania, upraszcza proces i zapewnia, że operacje wewnątrz pomieszczeń są wykonywane bezpiecznie. Nawet z włączonym przysłowiowym hamulcem ręcznym, Ellenrieder szacuje, że rozwiązanie to przyspiesza kontrolę zapasów w magazynie o 30 procent, przy koszcie drona mniejszym niż 10 procent kosztu wózka widłowego.
Aeriu ściśle współpracuje również z klientami w celu opracowania standardów bezpieczeństwa. „Pracownicy magazynowi są przyzwyczajeni do rygorystycznych zasad, a wiele zasad korporacyjnych jest ustandaryzowanych. Zamykamy obszar, na którym działa dron i zmniejszamy możliwość wypadków, ponieważ znajduje się tam tylko pilot.”
Ellenrieder widział, jak rozwiązania jego firmy były weryfikowane przez liderów branży produkcyjnej.
„Trzy lata temu śmiali się. Myśleli, że to zabawka. Teraz uważają nasze rozwiązanie za zaawansowane technologicznie i coś, co jest o 30 procent szybsze niż tradycyjne kontrole zapasów. Efektywne latanie dronami jest włączane do planów rozwoju zawodowego pracowników.”
Jedyna droga prowadzi na szczyt
Istnieje kilka czynników wpływających na zaadoptowanie technologii dronów do kontroli stanów magazynowych.
Rosnące zaawansowanie sprzętu i oprogramowania zmierza tylko w jednym kierunku: w kierunku bardziej autonomicznych procedur pracy, które mogą oszczędzić czas i pomóc w utrzymaniu kosztów na niskim poziomie.
„To branża, która nie zmieniła się od 30 lat. Ale nadchodzi cyfryzacja. Nadchodzi trend cyklicznych raportów miesięcznych zamiast corocznych kontroli inwentaryzacyjnych. Firmy właśnie teraz podwajają inwestycje w digitalizację magazynów”
zauważa Ellenrieder.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że powierzchnie magazynowe w centrach miast – przynajmniej w Europie Zachodniej, gdzie firma Aeriu koncentrowała się do tej pory – są coraz trudniej dostępne. Producenci i sprzedawcy są raczej zmuszeni do zwiększania powierzchni magazynowej i wprowadzania innowacji niż do nabywania nowych powierzchni logistycznych.
Efektywne operacje magazynowe są podstawą wielu produktów i usług, które uważamy za oczywiste. Zapotrzebowanie na bardziej zautomatyzowane rozwiązania branżowe jest ogromne.
Koncentracja na oprogramowaniu i ścisła współpraca z DJI pozwala klientom Aeriu na skalowanie biznesu poprzez istniejące kanały dystrybucji i łatwe wdrażanie technologii dronów – mając pewność, że ich działania są wspierane przez największą markę w branży.
Aeriu to tylko jeden z przykładów innowacyjnych startupów, które pracują z pakietami SDK firmy DJI, aby tworzyć rozwiązania miejsca pracy jutra.