Członkowie zespołu DJI ARS ENTERPRISE firmy INNPRO w kooperacji z ratownikami TOPR przeprowadzili testy sprawdzające możliwości wykorzystania dronów podczas działań poszukiwawczo ratowniczych (SAR) w polskich Tatrach.
Co roku w górach zarówno w okresie letnim jak i zimowym dochodzi do wielu zdarzeń, które wymagają interwencji ratowników, specyficzne warunki górskie sprawiają, że każda sekunda jest niezwykle cenna dla powodzenia akcji ratunkowych, a nie zawsze ratownicy mogą skorzystać ze śmigłowca. Przeszukiwanie szlaków i towarzyszących im niebezpiecznych miejsc zazwyczaj jest czasochłonne oraz obarczone dodatkowym ryzykiem dla zespołu ratowników. W niektórych przypadkach niezbędne jest wysłanie śmigłowca w celu zlokalizowania poszkodowanej osoby i udzielenia jej pomocy.
Drony, które nasza firma miała przyjemność testować razem z grupą ratowników tatrzańskich mają na celu maksymalne skrócenie czasu jaki jest potrzebny na rozpoznanie sytuacji i zlokalizowanie ratowanych i w razie potrzeby szybkie dostarczenie im np. radia w celu komunikacji i oceny ich sytuacji, a także niezbędnego ekwipunku, który pozwoli im przetrwać w trakcie oczekiwania na pomoc. Oczywiście dotyczy to w szczególności sytuacji kiedy nie można użyć śmigłowca ratowniczego.
Niewielkie rozmiary drona Mavic 2 Enterprise Advanced sprawiają, że jest on idealnym rozwiązaniem podczas pieszych patroli i w razie potrzeby może być szybko wykorzystany do zbadania rozległych miejsc za pomocą wbudowanej kamery termowizyjnej lub do zajrzenia w głąb żlebów bez konieczności schodzenia tam osobiście przez ratownika. W zestawie z dronem znajduje się również oświetlenie sygnalizacyjne, reflektor i głośnik, za pomocą których ratownik może sygnalizować kierunek najbliższego szlaku, doświetlić obszar poszukiwań lub przekazywać komunikaty głosowe odnalezionej osobie.
Drugim testowanym dronem był flagowy model DJI Matrice 300RTK.
Platforma dzięki klasie odporności IP45 pozwala na wykonywanie lotów praktycznie każdych warunkach pogodowych, a wydajne silniki sprawiają, że nawet porywisty górski wiatr osiągający momentami 30m/s nie jest w stanie zakłócić stabilnego lotu. Kompatybilność z wieloma kamerami i akcesoriami dodatkowymi sprawia, że dron może być wykorzystywany zarówno w misjach poszukiwawczych jak i ratunkowych. Kamera Zenmuse H20T wyposażona w sensor termowizyjny oraz kamerę światła widzialnego z ultrazoomem doskonale sprawdza się przy obserwacji rozległego terenu oraz miejsc, do których dotarcie zajęłoby kilka godzin przy wykorzystaniu technik linowych. Zestaw akumulatorów zapewniających lot z kamerą w granicach 40 minut oraz stabilna łączność radiowa pozwala na przeszukiwanie obszaru w promieniu kilku kilometrów od pilota.
System Oświetlenia na gimbalu GL60 Zoom, który uzupełnia kamerę Zenmuse H20T pozwala na obserwację i poszukiwania z wykorzystaniem sensora RGB także po zmroku. Jest to również pomocne rozwiązanie w przypadku wsparcia jednostek naziemnych w trakcie akcji.
Matrice 300 RTK może być również wyposażony w głośnik MP-130 dzięki któremu komunikaty są słyszalne z odległości nawet 100m. Aplikacja do sterowania pozwala na odtwarzanie gotowych plików dźwiękowych lub strumieniowe przesyłanie komunikatów mówionych przez operatora.
Udźwig platformy wynosi 2,7 kg co pozwala na transport dodatkowego ładunku poza kamerą. W tym scenariuszu został zastosowany innowacyjny system zrzutu, który jest wyposażony we własną kamerę HD pozwalającą na precyzyjne zwolnienie zaczepów nad wyznaczonym obiektem. System zrzutu PTS4 posiada 4 sterowane zaczepy gdzie każdy z nich jest w stanie utrzymać do 6kg jednak ze względu na udźwig drona ograniczyliśmy się do 2kg.
Dopełnieniem systemu jest radar CSM który wspomaga czujniki antykolizyjne wizyjne i przejmuje ich rolę w warunkach słabego oświetlenia. Urządzenie pozwala na konfigurację zasięgu informowania operatora o przeszkodach, a także na automatyczne zatrzymywanie drona na określonej odległości. System w przeciwieństwie do czujników wizyjnych działa bezbłędnie podczas opadów atmosferycznych a także w przypadku bardzo słabej widoczności czy lotów w bliskości koron drzew.
Przeprowadzone testy pokazały zasadność wykorzystania dronów DJI w służbie ratowniczej. Pierwsze grupy ratowników już zostały przeszkolone w zakresie uprawnień na bezzałogowce oraz została podpisana umowa na dostawę testowanych systemów. Liczymy że nasza współpraca z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym spowoduje że Tatry mimo swoich surowych warunków staną się jeszcze bezpieczniejsze dla turystów, a Ci którzy będą potrzebowali pomocy otrzymają ją jeszcze szybciej.