Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Szczęśliwe zakończenie akcji ratunkowej TOPR z udziałem drona DJI

Dron Matrice 300 RTK brał udział w misji ratunkowej TOPR w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych

Do zdarzenia doszło wieczorem, 21 stycznia. Panowały wtedy bardzo trudne warunki, o czym przekonało się trzech turystów, którzy po zmroku, bez odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia utknęli w rejonie wierzchołka Kopy Kondrackiej w Tatrach. Z uwagi na to, że kontynuowanie wyprawy było niemożliwe, turyści wezwali telefonicznie na pomoc ratowników TOPR.

zdjęcie wykonał: Michał Tragarz / TOPR

Po godzinie 18, zakopiańska centrala rozdysponowała 14 osobowy zespół ratowników. Niestety, ale z uwagi na wysoki stopień zagrożenia lawinowego oraz zamieć śnieżną drastycznie ograniczającą widoczność, ratownikom nie udało się dotrzeć do osób potrzebujących pomocy.

zdjęcie wykonał: Michał Tragarz / TOPR

Ekstremalne warunki pogodowe dawały jednoznacznie do zrozumienia, że kontynuowanie misji ratunkowej przez naziemne jednostki ratowników będzie niemożliwe. Na szczęście zespół ratunkowy posiada na wyposażeniu specjalistycznego drona ratunkowego Matrice 300 RTK wyposażonego w kamerę termowizyjną Znemuse H20T i system zrzutu, rozwiązanie pozwalające na precyzyjne zlokalizowanie poszkodowanych i dostarczenie do nich podstawowych środków podtrzymujących ciepło do czasu, gdy warunki pogodowe pozwolą na wznowienie terenowej misji ratunkowej.

zdjęcie wykonał: Łukasz Migiel / TOPR
zdjęcie wykonał: Łukasz Migiel / TOPR

Przy pomocy drona, ratownicy dostarczyli turystom koce termiczne oraz pakiety ogrzewające. Użycie specjalistycznego sprzętu, przystosowanego do pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, umożliwiło poszkodowanym przetrwanie nocy, w temperaturze dochodzącej do -17℃.

zdjęcie wykonał: Michał Tragarz / TOPR
materiał wideo: Marcin Józefowicz / TOPR

Misja ratunkowa została wznowiona następnego dnia o godzinie 5 rano. Kolejne grupy ratowników wyruszyły z centrali TOPR. Około południa ratownicy dotarli do turystów, którzy w zaskakująco dobrej formie zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej, skąd przetransportowano ich skuterami śnieżnymi, a następnie samochodami do Zakopanego.

zdjęcie wykonał: Marcin Józefowicz / TOPR

W misji ratunkowej, która zakończyła się 22 stycznia o godzinie 16 uczestniczyło łącznie 28 ratowników. Kolejny raz byliśmy świadkami heroicznej pracy ratowników, którzy w ekstremalnych warunkach, korzystając z zaawansowanej technologii dronów, ratowali zdrowie i życia człowieka.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]