Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Policjanci używają drona Matrice 300 RTK do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej wykorzystuje drona DJI Matrice 300 RTK z kamerą Zenmuse H20T w walce z piratami drogowymi

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej mogą pochwalić się nowym sprzętem, który nie tak dawno nabyli. DJI Matrice 300 RTK to jeden z najbardziej zaawansowanych dronów dostępnych na komercyjnym rynku. Zestaw wyposażony w kamerę termowizyjną Zenmuse H20T będzie służył nie tylko poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, ale zostanie również wykorzystany m.in. podczas akcji poszukiwawczych czy kontroli imprez masowych.

Dzięki rozbudowanemu hybrydowemu systemowi optycznemu Zenmuse H20T operator może przybliżyć obserwowany obiekt nawet 200 krotnie co pozwoli na odczytanie numerów tablicy rejestracyjnej, a nawet rozpoznanie twarzy z bardzo dużej odległości przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Natomiast wbudowana kamera termowizyjna może poprawić skuteczność poszukiwań w dzień jak i w nocy.

Zarówno dron i kamera mogą pracować w temperaturze od -20 do 50°C. Możliwość lotu w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak silny wiatr czy opady deszczu zawdzięczają odpowiednim certyfikatom odporności IP44 dla kamery oraz IP45 na drona. Czas lotu do 55 minut na jednym zestawie akumulatorów oraz funkcja wymiany akumulatorów bez konieczności wyłączania drona pozwoli na wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych misji.

Sprzęt jest już z powodzeniem wykorzystywany do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policjanci doskonale widzą niewłaściwe manewry takie jak choćby wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. W ostatnim czasie dron był wykorzystywany m.in. na zjeździe z S-52 do Wapienicy (kierunek Cieszyn), gdzie w godzinach szczytu część kierowców omija korek i ze środkowego pasa przez odcinek wyłączony z ruchu „wciska się” na początek zatoru.

Ciekawostką jest fakt, że służby mundurowe są zwolnione z obowiązku rejestracji każdego lotu w aplikacji DroneRadar sprzężonej z systemem PansaUTM (kontrola ruchu lotniczego). Policjanci otwarcie przyznają, że aplikacja służy poprawie bezpieczeństwa i nie zamierzają bez powodu korzystać z tego przywileju. Jeżeli operacje dronem nie są tajne (np. wykorzystanie drona do działań operacyjnych lub/i śledczych) to funkcjonariusze zawsze rejestrują swój lot w ogólnodostępnej aplikacji na urządzenia mobilne. Rejestracja lotu w aplikacji pozwala kontrolerom ruchu lotniczego w razie konieczności połączyć się z operatorem drona i np. zażądać natychmiastowego lądowania. Wbrew pozorom takie sytuacje nie są rzadkością. Dzieje się tak jeśli w okolicy porusza się np. śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (lot o statusie HEMS).

Link do artykułu na stronie bielskiedrogi.pl – kliknij tutaj.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]