Jedna z największych na świecie miejskich służb pożarniczych i ratowniczych pokazuje, w jaki sposób M2EA może wspierać działania operacyjne
Sezon pożarów buszu w Nowej Południowej Walii (Australia) w latach 2019-2020 był najcięższy w historii. Długotrwała susza i wyższe niż przeciętne temperatury doprowadziły do intensywnych pożarów w całym stanie.
26 osób straciło życie, ponad 2000 domów zostało zniszczonych, a 5.5 miliona hektarów ziemi uległo spaleniu. Skutki pożarów dla społeczności, sektora handlu i lokalnej przyrody są nadal odczuwalne, a Straż Pożarna i Ratownictwo NSW (FRNSW), jedna z największych na świecie miejskich służb pożarniczych i ratowniczych, przygotowuje się do kolejnego sezonu pożarów buszu.
Wszystkie tendencje wskazują na wzrost intensywności tych sezonowych pożarów. Na szczęście ratownicy mogą wprowadzać innowacje, aby zminimalizować zniszczenia, ratować życie i chronić swoje społeczności.
Straż pożarna i ratownictwo w Nowej Południowej Walii: centrum innowacji
Od 2016 r. FRNSW zwiększaja efektywność organizacyjną w sytuacjach zagrożenia życia poprzez wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki sprawdzonym procedurom operacyjnym, stale rosnącej flocie i ponad 160 operatorom, drony przeszły drogę od maszyn pomocniczych do stanowiących niezbędne narzędzie.
Przyjęcie zdalnie sterowanych systemów powietrznych (RPAS) odzwierciedla perspektywiczne podejście FRNSW. FRNSW wykorzystuje obecnie drony do wspierania działań w różnych sytuacjach, takich jak pożary lasów i budynków, powodzie, wypadki samochodowe i wykolejenia pociągów.
Można powiedzieć, że bez połączenia termowizji i dronów tempo wdrażania tej technologii byłoby wolniejsze. Możliwość widoku z powietrza, przy jednoczesnym wykorzystaniu radiometrycznego czujnika termicznego, zmieniła reguły gry. Te urządzenia pozwalają załogom ratowniczym wykrywać sygnatury cieplne podczas poszukiwań i zapewniają widoczność przez dym i po zmroku, wspierając świadomość sytuacyjną w trudnych warunkach.
Wiąże się to również z korzyściami dla bezpieczeństwa. Drony wyposażone w kamery termowizyjne mogą lokalizować gorące punkty z lotu ptaka. Informacje te można wykorzystać do określenia bezpiecznych i niebezpiecznych stref wejścia podczas pożarów budynków oraz potencjalnych źródeł ponownego zapłonu po ugaszeniu pożaru.
Podsumowując, drony okazały się skutecznym i wygodnym rozwiązaniem dla wielu wyzwań, przed którymi stoją zespoły FRNSW. Stanowią one również atrakcyjną alternatywę dla samolotów załogowych i zdjęć satelitarnych, oferując dokładniejsze dane w krótszym czasie i za ułamek kosztów.
Mavic 2 Enterprise Advanced do akcji gaszenia pożarów
Drony oferują wiele korzyści w sytuacjach kryzysowych, ale główne wymagania FRNSW podczas gaszenia pożarów to obrazowanie termiczne, możliwość przybliżania obiektów w czasie rzeczywistym oraz szybkość rozmieszczenia.
Zazwyczaj istnieje kompromis między poręcznością a możliwościami. Większe platformy przenoszą bardziej zaawansowane ładunki użytkowe, ale są wolniejsze w montażu i przygotowaniu do startu. Mavic 2 Enterprise Advanced firmy DJI oferuje to co najlepsze z obu stron. Możliwości drona zostały przetestowane przez FRNSW w symulowanych scenariuszach, które obejmowały pożar na stacji benzynowej, płonący budynek oraz akcję ratunkową w mieście. Scenariusze te zostały wybrane w celu sprawdzenia możliwości drona w środowisku miejskim.
Pierwsze wrażenie było takie, że rozmiar i możliwości modelu Mavic 2 Enterprise Advanced sprawiają, że idealnie nadaje się on na pokład wozu strażackiego. Przenośny, ale zarazem zaawansowany dron mógłby zapewnić pierwszym respondentom świadomość sytuacyjną, gdy jest ona najbardziej potrzebna.
„Mavic 2 Enterprise Advanced spisał się znakomicie… Wyrazistość obrazu termicznego zadziwiła widzów oglądających transmisję na żywo”
– powiedział Onur Ayyildiz, starszy strażak FRNSW.
W scenariuszu pożaru na stacji benzynowej, funkcja split-view pozwoliła umieścić na podglądzie aparatury sterującej, obok siebie, obraz wizualny i termiczny, dając załodze FRNSW możliwość przeniknięcia wzrokiem przez dym i sprawdzenia, czy w środku znajdują się ludzie. Mogli to zrobić z bezpiecznej odległości, dzięki możliwościom zoomu termicznego i wizualnego w kamerze dualnej drona M2EA.
„Możliwość uzyskania zbliżenia termicznego znacznie zwiększa korzyści płynące z zastosowania drona. Przy pełnym zbliżeniu jakość jest porównywalna z kamerą Zenmuse H20. W tak małym dronie pozwoliło nam to trzymać się z dala od niebezpieczeństwa i nadal mieć obraz z bliska w każdym scenariuszu.”
Przyjrzyjmy się bliżej dronowi Mavic 2 Enterprise Advanced
M2EA bazuje na imponujących możliwościach termicznych modelu Mavic 2 Enterprise Dual i ogólniej serii Mavic firmy DJI.
Użytkownicy modelu Mavic 2 Enterprise Advanced mogą liczyć na dopracowaną, kompaktową platformę ze składanymi ramionami, kompatybilność z wieloma rodzajami ładunków, 31 minut lotu oraz wielokierunkowy system wykrywania przeszkód. Do tego dochodzą znaczące ulepszenia, które mają duże znaczenie dla ekip ratunkowych.
Zarówno kamera termowizyjna, jak i wizyjna zostały zmodernizowane. M2EA posiada nową kamerę wizyjną o rozdzielczości 48 MP z 1/2-calowym sensorem CMOS i 32-krotnym zoomem cyfrowym. Ulepszona kamera termowizyjna zapewnia rozdzielczość termiczną 640×512 przy 30Hz. Unowocześnienie czujników zostało wsparte przez możliwość zastosowania zewnętrznego modułu RTK. Umożliwia on precyzyjne pozycjonowanie w czasie rzeczywistym w zastosowaniach związanych z mapowaniem terenu oraz poszukiwaniami i ratownictwem.
Ponadto nowy M2EA jest znacznie szybszy i bardziej zwrotny niż poprzedni model. Ta szybkość pozwala zespołom pracować wydajniej, gdy liczy się czas. Pozwala także na szybszą wymianę baterii i większą stabilność w powietrzu.
Krótko mówiąc, jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowany kompaktowy dron termowizyjny na rynku.
„Mavic 2 Enterprise Dual był imponującą maszyną. Zoom 16x dał naszym operatorom niespotykany poziom szczegółowości, a tryb Dual Vision oznaczał, że mogli szybko przełączać się między obrazem termowizyjnym, wizualnym lub podzielonym, aby dostrzec krytyczne szczegóły. Model Mavic 2 Enterprise Advanced po prostu go deklasuje. Z kamerą termowizyjną tego kalibru jest mniej zgadywania”.
M2EA spełnia wymagania floty FRNSW
FRNSW posiada 334 jednostki na terenie Nowej Południowej Walii. Ich załogi są wzywane do reagowania na pożary, wypadki z udziałem materiałów niebezpiecznych i akcje ratunkowe.
Największe wyzwania dla programu wykorzystania dronów w FRNSW wiążą się z czasem potrzebnym na przygotowanie się do akcji, przestrzenią potrzebną do transportu sprzętu oraz zapewnieniem, że operatorzy znają możliwości i wymagania dotyczące różnych modeli. Rola operatorów jest skomplikowana, ponieważ we flocie składającej się ze 100 osób znajduje się kilka dronów, w tym Mavic 2 Enterprise Dual, Matrice 600 Pro i Matrice 300 RTK.
Chociaż różnorodność platform zapewnia FRNSW możliwość reagowania na sytuacje przy użyciu wszelkich potrzebnych zasobów, dodanie M2EA ma uprościć zarządzanie flotą organizacji, a nie dodać jeszcze jedno narzędzie lotnicze.
„Matrice 600 Pro i M300 RTK z kamerą Zenmuse H20T to świetne maszyny, które doskonale spełniają swoje zadanie” – wyjaśnia Ayyildiz. „Ale czas konfiguracji i ilość miejsca wymagana w ciężarówkach są często kluczowe i wtedy największe korzyści przynosi Mavic 2 Enterprise Advanced„.
W przyszłości FRNSW zamierza rozwijać elastyczną flotę, w skład której wejdą zarówno M300 RTK, jak i M2EA. Taka kombinacja zapewnia możliwość podnoszenia ciężkich ładunków zewnętrznych, obrazowanie termiczne o wysokiej rozdzielczości oraz dużą szybkość rozmieszczania. Łatwiejsze będzie również wdrożenie tej konfiguracji w całym kraju, ponieważ operatorzy będą mieli do opanowania mniej modeli.
Możliwość szybkiego podejmowania przemyślanych decyzji jest podstawą skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Gdy liczy się każda sekunda, potrzebujesz drona, który jest łatwy do rozmieszczenia, szybko osiąga cel i jest wysoce sprawny po dotarciu na miejsce zdarzenia.
Bez względu na to, czy chodzi o lokalizowanie punktów zapalnych, poszukiwanie ocalałych, czy kierowanie załogą w bezpieczne miejsce, Mavic 2 Enterprise Advanced jest zaawansowanym technicznie dodatkiem do Twojej floty nie uznającym kompromisów. Jego zmodernizowane czujniki termiczne i RBG drastycznie poprawiają świadomość sytuacyjną i minimalizują wątpliwości podczas misji, podczas gdy inne cechy serii Mavic 2 Enterprise zapewniają zwrotną, bezpieczną i mobilną platformę, która jest łatwa w transporcie i gotowa do działania w ciągu kilku sekund.