Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Matrice 30T do zastosowań pożarniczych zwiększa świadomość sytuacyjną podczas pożaru łąk w Cleburne w Teksasie

Najnowszy dron DJI Matrice 30T z kamerą termowizyjną dla jednostek straży pożarnej

W miarę, jak przygotowujemy się do skutków zmian klimatycznych, jednym z największych zagrożeń, przed jakimi stajemy, są pożary lasów. Rosnące temperatury w połączeniu z niedoborem opadów w miejscach, które normalnie nie są tak suchymi regionami, sprawiają, że wielkie połacie ziemi są zagrożone pożarami.

Bardziej niepokojące jest to, że zagrożenia te pojawiają się w czasie, gdy budżety osób odpowiedzialnych za ochronę przed tymi zagrożeniami albo nie wzrastają, albo co gorsza są zmniejszane przez negatywnie wpływające na nie budżety rządowe, między innymi dzięki takim kwestiom jak ostatnia pandemia.

Jak więc strażacy, którzy muszą sprostać współczesnym wyzwaniom, mogą dostosować się do zwiększonej częstotliwości i intensywności pożarów, pomimo zmniejszonych budżetów? W jaki sposób mogą poradzić sobie z tym zwiększonym tempem operacyjnym i reagować na coraz większe incydenty, które wymagają niespotykanego wcześniej poziomu efektywności?

Wśród wielu poszukiwanych rozwiązań, jedną z odpowiedzi może być zastosowanie dronów wyposażonych w kamery termowizyjne do walki z dzikimi pożarami.

Idealny dron do walki z pożarami: Matrice 30T

Niedawny pożar w Cleburne w stanie Teksas okazał się wyjątkowym przykładem tego, jak drony mogą podnieść efektywność reakcji jednostek straży pożarnej, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo obywateli i osób walczących z pożarem. Około południa, 20 marca 2022 roku, wybuchł pożar na obszarze wiejskim w pobliżu ruchliwej autostrady.

Ponieważ ogień szybko się rozprzestrzeniał i zagrażał pobliskim domom, wiele jednostek straży pożarnej szybko odpowiedziało na wezwanie. Przybywając na miejsce zdarzenia, zastali palący się obszar o powierzchni 20 akrów. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, a z powodu problemów ograniczających widoczność z poziomu gruntu, nie mieli informacji, w jakim kierunku i jak szybko to postępuje.

Wśród zespołów, pożarniczych które odpowiedziały na wezwanie, był  zespół „North Central Texas Public Safety Unmanned Response Team (NTXPSURT)”, w tym Garret Bryl i ja (emerytowany komendant pożarnictwa Wayne Baker).

Grupa NTXPSURT była w posiadaniu testowego egzemplarza testowego Matrice 30T i został on szybko wdrożony, aby dostarczyć dowódcy jednostki cennych informacji z powietrza w czasie rzeczywistym.

W momencie, gdy ogień zaczął rozprzestrzeniać się na obszar zalesiony, widoczność pożaru dla ekip naziemnych straży pożarnej została przesłonięta przez drzewa i dym, a co za tym idzie świadomość sytuacyjna została poważnie zaburzona.

Na szczęście kamera termowizyjna drona M30T umożliwiła dowódcy nie tylko monitorować wielkości, lokalizację i kierunku pożaru, ale także zidentyfikować występowanie pożaru punktowego w lesie przed linią ognia i załóg działających wzdłuż flanki chroniącej zabudowania.

Dzięki zapewnieniu świadomości sytuacyjnej przez Matrice 30T dowódca zdarzenia mógł sprawnie opracować plan działania i natychmiast skierować strażaków do konkretnych miejsc zagrożenia. Dzięki informacjom pozyskanym z drona Matrice 30T i jego kamery termowizyjnej, można było w bezpieczniejszy, łatwiejszy i bardziej efektywny sposób opanować i ugasić pożar.

Większa skuteczność gaszenia pożarów dzięki FlightHub 2

Podczas gdy drony same w sobie są niezwykle skutecznym narzędziem do pozyskiwania informacji, zaczynamy również wdrażać ulepszone rozwiązania w zakresie oprogramowania dla dronów, które pomaga zespołom mobilizować się wielu misjach jednocześnie.

W przypadku pożaru w Cleburne, Garret Bryl miał możliwość w pełni wykorzystać DJI FlightHub 2 do śledzenia obwodu pożaru. Na początek, użył funkcji zwanej 2D Cloud Mapping, aby szybko stworzyć zupełnie nową orto mozaikową mapę pożaru.

Szybko nakreślił pole wokół obszaru docelowego, a Matrice 30T zrobił resztę. Mapa, o której mowa jest przetwarzana w ciągu kilku minut, jest automatycznie nakładana na mapy satelitarne obszaru i daje zespołom ratowniczym najbardziej aktualne informacje, których potrzebują do oceny obszaru w jego obecnym stanie, co pozwala im skuteczniej reagować na zmieniające się warunki, z jeszcze większym zachowaniem bezpieczeństwa.

Następnie, dzięki dalmierzowi laserowemu M30T, był w stanie umieścić PinPoints, czyli punkty nawigacyjne, które są umieszczane na podstawie precyzyjnych współrzędnych, aby pomóc wyznaczyć granice pożaru i przekazać członkom zespołu informacje, takie jak lokalizacja nowych ognisk pożaru.

Każdy PinPoint może być oznakowany, wyróżniony kolorem i posiada współrzędne GPS, które można udostępnić, dzięki czemu dowódca zdarzenia może łatwo się do nich odnieść i skierować zasoby do miejsc o największym poziomie zagrożenia.

Po zakończeniu akcji gaśniczej Garret mógł wrócić i zmierzyć obwód obszaru dotkniętego przez pożar, a także całkowitą powierzchnię objętą ogniem dzięki narzędziom pomiarowym i Live Annotation we FlightHub 2.

Podsumowując Bryl jest pod wrażeniem funkcji oprogramowania i tego, jak płynnie łączy ono szybkie mapowanie z komunikacją w czasie rzeczywistym między zespołami podczas akcji przeciwpożarowej.

Dowódca zdarzenia pokazał mi trzy obszary, które były zagrożone i poprosił mnie o dokładne monitorowanie ich. Ustawiłem na każdą z nich PinPoint. Za każdym razem, gdy wracał, mogliśmy w ciągu kilku sekund przyjrzeć się każdemu z oznaczonych punków, niezależnie od tego, gdzie manewrowałem.

– Garret Bryl, NTXPSURT

Drony do zwalczania dzikich pożarów usprawniają działania operacyjne

Cztery godziny później, do godziny 16:00 tego samego popołudnia, pożar został całkowicie opanowany.

Od wielu lat drony są wykorzystywane w innych obszarach sektora bezpieczeństwa publicznego. Od zwiększenia świadomości sytuacyjnej, do zmniejszenia niebezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych. Widzieliśmy wielokrotnie, jak drony znacząco poprawiły wydajność operacji w misjach, w których brały udział służby bezpieczeństwa publicznego.

Jak można było zauważyć w Cleburne, większa skuteczność podejmowanych decyzji dzięki kamerom termowizyjnym dronów jest realizowana, w momencie, gdy dowódca zdarzenia wykorzystuje drony do walki z pożarami, aby uzyskać większą świadomość sytuacyjną dotyczącą wielkości, lokalizacji i kierunku przemieszania się ognia, a także zagrożeń, jakie stwarza on dla ludzi i budynków znajdujących się w pobliżu.

Informacje dostarczane przez drony mogą pomóc w szybkim podejmowaniu decyzji, takich jak: gdzie rozmieścić jednostki, gdzie są najbezpieczniejsze miejsca do bezpośredniego gaszenia pożaru, jak również jak podjąć najlepsze działania w celu pośredniego ataku pożaru i ochrony zagrożonych obszarów – wszystko w celu zmniejszenia strat w osobach postronnych i mieniu przy jednoczesnym ustabilizowaniu zdarzenia.

Pomimo, że wykorzystanie dronów w bezpieczeństwie publicznym sięga kilku lat wstecz, użycie dronów do walki z pożarami jest jednym z obszarów, w którym nadal obserwuje się wolniejsze wdrażanie tych technologii z wielu powodów, takich jak brak funduszy, brak personelu do pilotowania i konserwacji dronów, ryzyko kolizji z załogowymi helikopterami gaśniczymi, a także inne kwestie polityczne i regulacyjne.

Jednak tam, gdzie drony zostały włączone do działań, widzieliśmy wielkie sukcesy, takie jak wykorzystanie dronów do identyfikacji obszarów wymagających największych wysiłków w zakresie łagodzenia skutków pożarów, takich jak zapobiegawcze usuwanie paliwa, karczowanie stref przeciwpożarowych, a także wykorzystanie zdjęć multispektralnych do oceny wilgotności paliwa w obszarach najbardziej zagrożonych pożarem. Takie działania zapobiegawcze stanowią jedne z pierwszych form obrony przed dzikimi pożarami.

Podsumowanie

Często mówi się o tym, że drony mają ogromny wpływ na nasze życie. Czasami możemy je zobaczyć w akcji, innym razem nie. Pomimo, że możemy nie być w stanie bezpośrednio zobaczyć dronów używanych przez służby mundurowe do ratowania naszego życia, słyszymy coraz częściej o przypadkach, że drony odgrywają kluczową rolę w misjach gaśniczych, zwiększając bezpieczeństwo jednostek straży pożarnej, pomagając im w ratowaniu nas i naszych domów.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]