Spraw aby Twój dron pracował dla Ciebie
Czy wiesz, że pilotowanie drona może być dobrym pomysłem na biznes?
W tym artykule omówimy wiele sposobów na zarabianie pieniędzy poprzez pilotowanie dronów. Czytając dalej dowiesz się jak możesz rozpocząć pracę w tej branży.
Jak zarabiać pieniądze na biznesie dronowym
Branża bezzałogowych statków powietrznych bardzo prężnie się rozwija, czyniąc pracę szybszą, inteligentniejsza i bezpieczniejszą.
Najbardziej popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy latając dronem jest wykorzystywanie go do celów fotograficznych. Szacuje się, że wartość usług fotograficznych z wykorzystaniem dronów w 2023 roku wyniesie 617,6 mln USD, a do 2033 wzrośnie do prawie 3,5 mld USD.
Innymi powszechnymi metodami na zarobek z wykorzystaniem drona są różnego rodzaju inspekcje i pomiary. Niezależnie od tego, czy chodzi o robienie zdjęć na rynku nieruchomości, w rolnictwie, czy na weselach, nagrania z drona są bardzo pożądane a co za tym idzie profesjonalni operatorzy są rozchwytywani.
Pomiary lotnicze i mapowanie to obecnie duży sektor, który stale się rozwija. Szacowana wartość rynku w 2023 r. wynosiła 617,6 mln USD, a do 2033 r. ma wzrosnąć do prawie 3,5 mld USD.
Jakie są najlepsza miejsca do promowania swojej kariery w branży dronowej?
Istnieje wiele możliwości promowania swoich prac. Jeśli loty wykonujesz jako zajęcie dodatkowe warto rozważyć tworzenie materiałów na platformach takich jak:
- Stock images (dla witryn takich jak Getty i Shutterstock) – pomimo, że sprzedaż fotografii stockowych może brzmieć niepozornie, należy jednak pamiętać, że tego typu materiały są bardzo często wykorzystywane w filmach i programach telewizyjnych co czyni je bardzo dochodowymi.
- Kanały YouTube. Sponsoring i reklamy mogą uczynić kanały YouTube bardzo dobrym źródłem dochodów, jeśli uzbiera on wystarczająco dużą widownię. Jeśli uda ci się nakłonić firmy do wykorzystania twoich materiałów w ich własnych mediach, przyniesie to jeszcze większy ruch na twojej stronie. Jeśli twoje treści będą na tyle dobre, że inne media będą chciały wykorzystywać tworzone przez ciebie materiały, to ruch na Twoim kanale wzrośnie jeszcze bardziej.
- Śluby, wesela i inne imprezy okolicznościowe.
Kolejnym sposobem jest zatrudnienie się jako operator drona przez różne firmy. Sektory rynku, w których najczęściej zatrudnia się operatorów dronów to m.in. :
- Rolnicto
- Budownictwo
- Geodezja
- Górnictwo
- Leśnictwo
- Nieruchomości
Jesteś już licencjonowanym operatorem bezzałogowego statku powietrznego? Rozważ możliwość uczenia innych, jak bezpiecznie pilotować bezzałogowce. Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na operatorów dronów rośnie to jednocześnie rośnie również zapotrzebowanie na instruktorów.
Drony w branży rolniczej
Dawniej rolnictwo wymagało fizycznego wychodzenia na pola i prowadzenia pomiarów upraw z poziomu gruntu. Był to żmudny i pracochłonny proces – i bez względu na to, jak dobry był w tym człowiek, można było uzyskać tylko tyle informacji na ile pozwalały na to warunki na ziemi.
Dzięki wprowadzeniu dronów do branży rolniczej praca stała się znacznie łatwiejsza.
Dzięki materiałom uzyskanym przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych można zidentyfikować wiele problemów, które mogą mieć wpływ na wzrost upraw. Dzięki wyspecjalizowanym dronom, takim jak Mavic 3 Multispectral, można zmierzyć, ile światła słonecznego otrzymują uprawy i czy mają wystarczającą ilość składników odżywczych do wzrostu. Dostarczone dane są wykorzystywane przez rolników do podejmowania kluczowych decyzji dotyczących dalszych działań na ich uprawach. Wykorzystanie dronów zmniejsza koszty operacyjna i poprawia jakość upraw oraz wielkość plonów.
Drony do oprysku mogą być zaprogramowane w taki sposób, żeby rozpylić dany środek bezpośrednio na uprawach. Najczęściej stosowanymi środkami są:
- Środki osuszające
- Nasiona
- Pestycydy
- Nawozy
- Herbicydy
- Środeki grzybobójcze
Dron może zrobić więcej niż tylko rozpylać substancje na uprawy – maszyny te mogą to robić z dużą precyzją i dokładnością. Wcześniej, jeśli użytkownik aplikował nasiona, nawozy i środki chemiczne samodzielnie, istniało ryzyko zastosowania zbyt małej lub zbyt dużej dawki. Zastosowanie zbyt małej ilości powodowało, że wyniki byłyby nieoptymalne, potencjalnie pozostawiając uprawy podatnymi na działanie owadów, grzybów, chwastów lub innych szkodników, które mogą obniżyć poziom plonów. Z drugiej strony, zbyt duża ilość może być równie szkodliwa, powodując duże ilości odpadów i obniżenie jakości plonów. Dzięki dronom wszystko jest precyzyjnie mierzone i aplikowane, co pozwala na rozpylanie odpowiedniej ilości w odpowiednim stężeniu. Jest to określane jako „inteligentne opryskiwanie”.
Drony do wykonywania pomiarów i mapowania
Drony zrewolucjonizowały branżę geodezyjną dzięki możliwości pozyskiwania danych z lotu ptaka. Pomiary wykonywane za pomocą dronów to po prostu pomiary przeprowadzane z powietrza przy użyciu drona, dostarczające kluczowych informacji umożliwiających podejmowanie świadomych decyzji, począwszy od planowania placu budowy, a skończywszy na projektowaniu i utrzymaniu infrastruktury. Drony są lepsze od tradycyjnych metod geodezyjnych, ponieważ mogą szybko pozyskiwać dane z punktów widokowych niedostępnych dla ludzi, eliminują potrzebę fizycznego dostępu operatorów do niebezpiecznych lub trudno dostępnych miejsc oraz przechwytują porównywalne dane w znacznie krótszych ramach czasowych.
Pomiary wykonane przy pomocy drona mogą przynieść różne rezultaty w zależności od wyboru ładunków użytkowych i oprogramowania pomiarowego:
- Mapy ortomozaikowe 2D
- Mapy ortomozaikowe 3D
- Modele 3D
- Pomiary termowizyjne
- Skanowanie LiDAR
- Mapy multispektralne
Rozwiązania dronowe mogą tworzyć pomiary o różnym stopniu dokładności, a w przypadku zastosowań wymagających wysokiej precyzji, drony wyposażone w moduły kinematyki w czasie rzeczywistym (RTK) i kinematyki post-processingu (PPK) mogą osiągnąć bardzo dużą dokładność pomaru.
Drony w branży budowlanej
W budownictwie pomiary wykonywane za pomocą dronów mogą dostarczyć kluczowych informacji, które są powiązane z rozwiązaniem Building Information Modeling, które pozwala na znaczne ograniczenie możliwości wystąpienia błędów, pominięć lub przeróbek. BIM to cyfrowa technologia planowania, która umożliwia wszystkim wykonawcom przeglądanie postępów projektów budowlanych. Bezzałogowce są idealnym narzędziem do gromadzenia informacji dla tego systemu.
Drony są wykorzystywane na placach budowy na wiele sposobów:
- Dane w czasie rzeczywistym
- Modelowanie informacji o budynku (BIM)
- Technologia planowania cyfrowego
- Monitorowanie postępów projektu
- Chmury punktów 3D
- Dokładne modele cyfrowe
- Pomiary objętości hałd
- Inspekcje lotnicze
Bezzałogowce wykorzystywane są przed, w trakcie i po zakończeniu prac na budowie. Drony zapewniają skuteczny i bezpieczny sposób wykonywania pomiarów a także odgrywają znaczącą rolę w informowaniu wykonawców o aktualnym stanie projektu.
Drony używane przez służby ratownicze
Służby ratownicze regularnie korzystają z możliwości jakie dają bezzałogowe statki powietrzne. Najczęściej wykorzystuje się je podczas: misji ratunkowych, poszukiwawczych, oceniania wyrządzonych szkód, tworzenia map 3D. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną pomaga służbom ratowniczym w dokładnym zlokalizowaniu ludzi nawet w trudnych warunkach takich jak: noc, mgła, kurz, dym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że kamery termowizyjne znacznie bardziej niż inne (np. noktowizory) zwiększają zakres skuteczności obserwacji terenu w trudnych warunkach.
Drony używane przez służby ratownicze mogą również:
- Tworzyć mapy obszaru dotkniętego katastrofą.
- Robić zdjęcia i nagrywać filmy na potrzeby przekazywania wiadomości i komunikatów.
- Pomagać strażakom w lokalizowaniu gorących punktów.
Jakich szkoleń i certyfikatów potrzebujesz?
Wszyscy profesjonalni piloci dronów wymagają certyfikacji Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) w celu uzyskania certyfikatu pilota zdalnego. W Stanach Zjednoczonych, aby móc ubiegać się o taki certyfikat, trzeba mieć ukończone 16 lat. Koszt uzyskania tego certyfikatu jest stosunkowo niski i wynosi zazwyczaj około 150 USD. Egzamin można zdać online lub na miejscu, uczęszczając do placówki organizującej szkolenia.
Po ukończeniu egzaminu jesteś certyfikowanym operatorem drona.
Jak zostać operatorem drona
Chociaż rozpoczęcie kariery nie jest szczególnie kosztowne, będziesz potrzebować minimalnej ilości sprzętu, aby zacząć zarabiać pieniądze za pomocą drona. Zanim zaczniesz, powinieneś rozważyć zaopatrzenie się w:
- Filtry wideo
- Oprogramowanie do edycji nagrań
- Dron
- Dodatkowe akumulatory
- Licencje operatora drona
Na początku poćwicz z czymś stosunkowo niedrogim. Nie warto od razu inwestować dużego budżetu w pierwszego drona, gdyż prawdopodobieństwo, że się nim rozbijesz podczas pierwszych lotów jest stosunkowo duże. Istnieje spory wybór na rynku dronów, które kosztują poniżej 500 zł, najlepiej wybierać takie posiadające tryb lotu dla początkujących. Korzystanie z takiego rozwiązania może być bardzo pomocne do wdrożenia się w sterowanie dronem dla początkujących, zanim będziesz gotowy do używania profesjonalnych metod sterowania.
Zarejestruj swojego drona. Wszystkie bezzałogowce ważące powyżej 250g muszą być zarejestrowane, nawet jeśli używasz ich tylko w celach rekreacyjnych. Rejestracja drona jest stosunkowo łatwym procesem, który można przeprowadzić online. Dron musi mieć nadane numery rejestracyjne. Istotne jest aby numer rejestracyjny był dobrze widoczny na bezzałogowcu.
Zapoznaj się z najważniejszymi infromacjami o swoim bezzałogowcu. Warto rozważyć kursy szkoleniowe w celu lepszego przyswojenia wiedzy. Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy, zapoznasz się ze słownictwem typowym w żargonie lotniczym, dowiesz się o technicznych aspektach związanych z lotem. Warto pamiętać, że odpowiednie przeszkolenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa swojego jak i osób w najbliższym otoczeniu.
Dron zalicza się do tej samej grupy co inny statki powietrzne dlatego przed lotem należy wykonać listę kontrolną. Operator drona powinien bez problemu rozpoznawać czy warunki do lotu są bezpieczne. Zapoznanie się oraz przestrzeganie przepisów jest kluczowe do zapobiegania kolizjom lotniczym.
Aby ułatwić życie operatorom dronów, została stworzona aplikacja dzięki, której dowiesz się jaki teren jest, a jaki nie jest kontrolowaną przestrzenią powietrzną.
Zalicz egzamin. Kiedy poczujesz, że opanowałeś podstawy, możesz przystąpić do egazaminu. Przygotuj się do testu skrupulatnie.
Zostań odpowiedzialnym i profesjonalnym operatorem drona. Nawet po ukończeniu egzamin, jesteś zobowiązania do przestrzegania przepisów lokalnych oraz federalnych. Monitorowanie wszystkich zmian w przepisach spoczywa na barkach operatora, który jest również zobowiązany do dokumentowania wszystkich lotów i ewentualnych wypadków.
Co zrobić gdy już jesteś certyfikowanym operatorem bezzałogowca?
Pilotowanie drona jest jedynie czynnością ale to co będziesz ostatecznie oferował jako swoje usługi zależy tylko od Ciebie. Bardzo ważnym aspektem jest umiejętność edycji materiałów wideo w sposób profesjonalny.
Jeśli chcesz zajmować się tworzeniem precyzyjnych map lub modeli 3D infrastruktur to koniecznie musisz zainteresować się oprogramowaniem DJI Terra.
Istnieje wiele kursów online oraz niektóre kierunki studiów, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy w branży dronowej. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej rozległe szkolenia nie zrekompensują braku doświadczenia.
Na początku warto rozważyć pracę pro bono lub na własnych projektach aby zdobyć cenne doświadczenie. Dzięki takim działaniom powiększasz swoje portfolio i zwiększasz zaufanie potencjalnych klientów do oferowanych przez Ciebie usług.
Oprogramowania do edycji takie jak Apple iMovie czy Google Photos są dobrym wyborem na start to docelowo trzeba będzie rozważyć przejście na programy Adobe.
Jakie drony są najlepsze dla poszczególnych użytkowników?
Kluczową kwestią do uzyskania najlepszym materiałów wideo jest jakość kamery. Oznacza to, że niektóre modele będą lepsze niż inne.
Najważniejsze aby na początku określić cele do jakich dron będzie wykorzystywany a następnie wybrać takiego bezzałogowca, który będzie najlepiej wpasowywał się w swoje docelowe przeznaczenie. DJI jako wiodący producent dronów poleca bezzałogowca DJI Mavic 3E, który jest doskonałym wyborem dla osób chcących tworzyć materiały wideo.
- Szerokokątna matryca CMOS 4/3 o rozdzielczości 20 MP
- Mechaniczna migawka redukująca rozmycie obrazu podczas lotów pomiarowych
- 0,7-sekundowe zdjęcia interwałowe do szybkiego mapowania
- Kamera z zoomem 12 MP i 56-krotnym zoomem hybrydowym
- Około 45 minut lotu przed koniecznością naładowania akumulatora
Ile mogę zarobić jako operator drona?
Na początku drogi operatora drona możesz spodziewać się zarobków w wysokości 20 dolarów za godzinę. Wraz ze wzrostem doświadczenia wynagrodzenie może wzrosnąć aż do 36 dolarów.
W Stanach Zjednoczonych średnia roczna pensja pilota drona wynosi około 50 tyś dolarów, kwota ta oczywiście różni się od wykonywanych zadań. Pilot komercyjny drona zarabia więcej niż pilot zawodowy.
Jakość wykonanych zdjęć ma również znaczenie. Zdjęcia wykonane przy pomocy dronów mogą być wartę od 75-200 dolarów za jedno. Aby wykonać dobre i wartościowe zdjęcie w parze musi iść dobry sprzęt oraz umiejętności operatora. Materiały wideo są wyceniane wyżej bo od 500 do 1000 dolarów. Jeśli jest to zadanie, które wykonujesz w pełnym wymiarze czasowym możesz oczekiwać na zarobek między 2-3 tysięcy dolarów tygodniowo. Zarobki są uzależnione od wielu czynników ale bez problemów przy odpowiednim doświadczeniu można liczyć na zarobki rzędu 4 tysięcy dolarów za jeden projekt.
Możliwości kariery w branży dronów są nieograniczone
Bycie operatorem dronów to biznes z bardzo dużym potencjałem, który może sprawić wiele satysfakcji, a zarazem być bardzo lukratywny. Trzeba być jednak świadomym, że te zajęcie wymaga bardzo wielu godzin spędzonych na nauce i zdobywaniu doświadczenia. Dodatkowo kluczowe jest zdanie egzaminu.
Na początek warto wybrać bezzałogowce skierowane typowo dla osób początkujących, gdy zdecydujesz się na wejście w branżę dronów to sprawdź modele z serii DJI Enterprise, tutaj uzyskasz więcej informacji.