Drony będą walczyć z globalnym ociepleniem, zmniejszając poziom dwutlenku węgla poprzez sadzenie drzew
Ten cel brzmi niewiarygodnie, ale kierownictwo Airseed Technologies twierdzi, że opracowało zarówno technologię dronową, jak i proces wysiewu nasion, aby móc pokryć ogromne obszary ziemi przyszłymi drzewami 25 razy szybciej i o 80% taniej niż w przypadku dotychczasowych metod. Firma wykorzystuje tą wiedzę do walki z globalnym wylesianiem, które od 1990 roku doprowadziło do wycięcia 1,3 miliona kilometrów kwadratowych drzew, czyli 15 miliardów drzew rocznie. To powoduje, że każdego roku 1.49 mln ton węgla nie jest eliminowane przez rośliny.
Aby odwrócić ten proces, firma wykorzystała swoje specjalnie przystosowane drony rolnicze DJI MG-1 do zasadzenia 50 tysięcy drzew, a jej celem na rok 2024 jest osiągnięcie liczby 100 milionów.
Firma Airseed Technologies dąży do tego celu, wykorzystując autonomicznie latające drony wyposażone w urządzenie pneumatyczne, które wystrzeliwuje kule z nasionami w glebę, głębiej niż jest to możliwe w przypadku zwykłych zrzutów z powietrza. Dron i jego system wystrzeliwania zakopują dwa nasiona w ziemi na sekundę, co daje 40 tysięcy nowych drzew zasadzonych dziennie w porównaniu do 800 drzew przy użyciu standardowych metod. Drony są zaprogramowane do latania po wyznaczonych siatkach, które całkowicie pokrywają docelowy teren. Każdy wystrzelony strąk nasion jest mapowany za pomocą systemu GPS, dzięki czemu kiełkowanie i wzrost mogą być monitorowane podczas późniejszych lotów.
Zatrudniając zespół doświadczonych profesjonalistów z wykształceniem inżynierskim, rolniczym, morskim i mikrobiologicznym, firma pracuje nad osiągnięciem swojego celu z wyczuwalnym pośpiechem. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, świat ma tylko dekadę na zredukowanie rosnącej emisji dwutlenku węgla, zanim nieodwracalne i katastrofalne skutki globalnego ocieplenia staną się nie do powstrzymania.
Specjalistyczny dron jest tylko połową wysiłków firmy Airseed Technology włożonych w wyhodowanie większej liczby drzew na niezliczonych akrach gołej ziemi. Firma opracowała również sposób zabezpieczania nasion, aby ułatwić ich kiełkowanie, chroniąc je jednocześnie przed owadami, gryzoniami i czynnikami gnilnymi, które pochłaniają średnio 30% każdego programu plantacji.
Nasiona wybrane jako kompatybilne z wybranym terenem są pakowane w mieszankę różnych składników, które chronią je przed drapieżnikami i odżywiają, gdy już wykiełkują. W międzyczasie firma nauczyła się wykorzystywać gnijące odpady roślinne, które same emitują dwutlenek węgla, efektywnie wprowadzając emitowany CO2 w ziemię. Kiedy pada deszcz, węgiel nasiąka wodą, co zachęca nasiona do kiełkowania, sprzyjając w ten sposób wzrostowi drzew. Tym sposobem CO2 w ziemi pomaga w eliminacji CO2 z powietrza.
Rezultatem jest udany wskaźnik kiełkowania na poziomie 80% oraz szybka, przystępna cenowo technologia sadzenia nasion przez drony, dzięki której firma Airseed Technologies jest przekonana, że jej cel, jakim jest posadzenie 100 milionów nowych drzew do 2024 roku, jest w zasięgu ręki.