Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Drony w służbie policji

Policja w Devon&Cornwall regularnie wdraża drony do codziennych operacji.

Policja w Wielkiej Brytanii staje przed coraz większym wyzwaniem w znalezieniu skutecznych sposobów na walkę z przestępczością, ponieważ liczba funkcjonariuszy spadła o 14% w ciągu ostatnich 7 lat. Ponadto, departamenty policji w całym kraju, mają różne potrzeby. W bardzo dużych miastach, tj. Londyn, posterunki policji są rozmieszczone gęsto, aby zapewnić jak najszybsze wysłanie funkcjonariuszy na miejsce przestępstwa. Jednak na obszarach wiejskich policjanci często muszą pokonywać duże odległości, aby dotrzeć na miejsce zdarzenia, a to zdecydowanie musi się zmienić. W takiej sytuacji są policjanci z Devon&Corwall oraz Dorset Police – tworzący największy geograficznie podmiot policyjny w Anglii i Walii.

Operacje policyjne z wykorzystaniem dronów

Funkcjonariusze D&C i Dorset borykają się z różnymi incydentami, począwszy od wspierania osób wymagających szczególnego traktowania po postępowanie z poważną i zorganizowaną przestępczością. Sytuacje często dotyczą osób, które mogą wyrządzić krzywdę sobie lub innym, a ostatecznym celem jest zawsze zminimalizowanie ryzyka dla wszystkich zaangażowanych stron i doprowadzenie zdarzenia do bezpiecznego zakończenia. Mavic 2 Enterprise może być szczególnie pomocny dla policji w osiągnięciu tego celu.

Departamenty D&C oraz Dorset jako jedne z pierwszych odkryły korzyści z wdrażania dronów, korzystając z nich w standardowych operacjach od 2017 r. Oba podmioty zawarły sojusz w 2016 r., aby zapewnić wzajemne wsparcie w zakresie sprzętu i wiedzy operatorów. „Wdrażanie dronów do operacji okazało się doskonałym sposobem na zebranie informacji i danych wywiadowczych na temat incydentu, przed którym stoi zespół”, mówi James Rees, sierżant, który kieruje zespołem dronów.

Utrzymywanie bezpiecznej odległości

Gromadzenie danych wywiadowczych poprzez obserwację zachowania podejrzanych osób ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka zagrożenia dla społeczeństwa, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Zdjęcia lotnicze z dronów, takich jak Mavic 2 Enterprise, mogą pomóc zidentyfikować lokalizację podejrzanego, a następnie ocenić poziom ryzyka w przypadku zdarzenia wymagającego zwiadu z odległości ze względów bezpieczeństwa lub taktycznych. Podczas operacji, wiele informacji pozyskanych z bezzałogowców może pomóc określić działania jednostek policji. Na przykład, określenie obecności cywilów w danym obszarze, dokładnej lokalizacji podmiotu i tego, czy jest on uzbrojony – lub nawet wykrycie drogi ucieczki, czy pojazdu w pobliżu. Rees zwraca uwagę, że te informacje zwiększają skuteczność planów rozmieszczenia funkcjonariuszy i realizacji taktyki.

Mavic 2 Enterprise w akcji

Funkcjonariuszom zależy na tym, aby dron był gotowy do działania natychmiast po przyjeździe jednostki na miejsce. Mavic 2 Enterprise spełnia te wymagania: jego ultrakompaktowa i składana konstrukcja sprawia, że jest gotowy do pracy w ciągu kilku minut. Całkowita waga drona wraz z akcesoriami modułowymi wynosi mniej niż 1kg.

W celu ochrony społeczeństwa, funkcjonariusze często muszą wyznaczać strefę bezpieczeństwa wokół danego zdarzenia. Wizualne zabezpieczenie terenu może być pierwszym krokiem, a nowy Mavic 2 Enterprise może pomóc oficerom w osiągnięciu tego celu. Dron jest wyposażony w zestaw nowych cichych śmigieł i kamerę z dynamicznym zoomem, co umożliwia oficerom uchwycenie szczegółowych zdjęć bez konieczności obniżania pułapu i zbliżania się do miejsca zdarzenia. Rees komentuje to, mówiąc: „pomaga nam to w podejmowaniu decyzji operacyjnych. Dzięki temu wiemy, czy podmiot ma dostęp do broni”.

Czasami dron musi działać w pobliżu drzew i budynków. Dookólny system wykrywania przeszkód będący w wyposażeniu Mavica 2 Enterprise pozwala pilotowi w pełni skupić się na torze lotu, zapobiegając tym samym kolizjom i zachowując bezpieczną odległość od budynków, drzew i innych otaczających obiektów.

Nagrania uzyskane z drona mogą być również wymagane do celów prawnych po zakończeniu operacji. Znacznik czasu GPS to nowa funkcja, która ułatwia wykonywanie analizy po incydencie. Znaczniki są zintegrowane zarówno ze zdjęciami, jak i filmami oraz dostarczają informacji o lokalizacji i czasie zdarzenia, co pomaga urzędnikom w odtworzeniu szczegółów incydentu. Ponieważ czasu i lokalizacji wykonanych zdjęć i nagrań nie można edytować, policja jest w stanie udowodnić, że dane nie zostały zmienione.

W związku z tym, że bezpieczeństwo danych jest kwestią niezwykle ważną w pracy policji, dostęp do 24GB pamięci wewnętrznej oraz możliwość wystartowania dronem Mavica 2 Enterprise może być zabezpieczone hasłem. Zapewnia to ochronę danych w przypadku kiedy dron dostanie się w niepowołane ręce.

Nowe akcesoria

Według współpracowników Reesa, Ricky’ego Fidlera, naczelnego pilota policji w Dorset oraz Toma Shainberga, naczelnego pilota policji w Devon i Kornwalii, nowe modułowe akcesoria w Mavic 2 Enterprise były najbardziej innowacyjnymi funkcjami.

Wiele incydentów z natury ma miejsce w warunkach słabego oświetlenia, określonych przez porę dnia, pogodę lub infrastrukturę. Dron jest wyposażony w jasne światło punktowe, które pomaga policjantom działać przy słabym świetle. Korzyści mówią sama za siebie, gdyż poprzednio operacje były zagrożone lub wstrzymane ze względu na ryzyko w związku z panującymi warunkami.

Dołączany głośnik to nowe akcesorium, które pomaga funkcjonariuszom skuteczniej komunikować się ze sobą na miejscu zdarzenia, a także po raz pierwszy pozwala komunikować się z podmiotami podczas różnych incydentów policyjnych. Funkcjonariusz wykorzystujący głośnik może skłonić podmiot do poddania się, a w innym scenariuszu może być nieocenionym narzędziem służącym do uspokajania rannych podczas akcji ratowniczych poprzez nadawanie komunikatów lub nadzorowania dużych tłumów ludzi takich jak koncerty lub pokazy.

Przyszłość użycia dronów dla brytyjskich policjantów

„Widzę, jak użycie i wdrażanie dronów rośnie w siłę w Devon & Cornwall i Dorset” – mówi Rees. „Pozwalają nam spojrzeć w jaki sposób podchodzimy do każdego incydentu, a następnie jak skutecznie minimalizujemy ryzyko i realizujemy naszą taktykę. Wraz z moim zespołem, jesteśmy pewni, że zestaw funkcji nowego Mavica 2 Enterprise polepszy pracę służb podczas różnorodnych operacji policyjnych. ”

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]