Zobacz jak drony przeznaczone do ochrony dzikiej przyrody pomagają rolnikom i organizacjom ochrony środowiska lokalizować i ratować dzikie zwierzęta
Smutny los młodych jeleni
Od czasu wydania przez Disneya wyciskającej łzy kreskówki Bambi, ludzie na całym świecie darzą małe jelonki szczególnym uczuciem. Szokujące może okazać się odkrycie, że każdego roku setki, jeśli nie tysiące, młodych jeleni są przypadkowo zabijane przez maszyny rolnicze podczas prac na polach.
Dlatego cieszymy się, że obrońcy przyrody i operatorzy dronów połączyli siły, aby wspólnie ratować życie młodych jeleni wykorzystując w tym celu drony wyposażone w kamery termowizyjne.
Między końcem kwietnia a początkiem lata samica jelenia rodzi jedno lub dwa młode, które chroni przed drapieżnikami, gnieżdżąc się w wysokich trawach łąk, a nawet przydomowych trawników. Niestety, ten sposób rozmnażania koliduje z terminem koszenia łąk na siano przez rolników. Dla operatora kosiarki rolniczej jest prawie niemożliwe, aby zauważyć małego jelonka, ukrytego w wysokiej trawie. Co gorsza, w obliczu zagrożenia naturalnym instynktem sarny jest pozostawanie w całkowitym bezruchu, co zwiększa ryzyko okaleczenia lub nawet zabicia zwierzęcia.
Potwierdzeniem tego są niepokojące liczby – w samych tylko Niemczech szacuje się, że około 90 000 młodych jeleni rocznie ginie w wyniku działania maszyn koszących, a podobne liczby obserwuje się w całej Europie, od Norwegii po Holandię.
Do tej pory jedynym rozwiązaniem tego problemu było ręczne sprawdzanie każdego pola przez zespoły ludzi z psami w poszukiwaniu gniazd – jest to metoda pracochłonna, nie wspominając o trudnościach w określeniu precyzyjnej lokalizacji zwierzęcia ze względu na wysoką i gęstą trawę. Metoda ta jest również w dużej mierze nieskuteczna, ponieważ nowonarodzone sarny nie mają wyraźnego zapachu, za którym psy mogłyby podążać. To niezwykle czasochłonne i kosztowne zadanie sprawia, że dwie lub trzy osoby są w stanie objąć zaledwie dwa hektary na godzinę, a objęcie całego areału może zająć kilka dni, jeśli nie więcej.
Dlaczego warto ratować młode jelenie?
Dla rolników konieczność przeczesywania pól w poszukiwaniu jeleni przed koszeniem nie jest jedynie kwestią moralną – ma to również wpływ na ich dalsze prowadzenie hodowli, ponieważ szczątki jeleni, które zostały nieumyślnie zabite, mogą zanieczyścić trawę i siano. Rozkładające się zwłoki mogą zanieczyścić to, co zostało użyte jako pasza dla różnych zwierząt, a także potencjalnie rozprzestrzenić śmiertelnie niebezpieczną toksynę powszechnie znana jako „trucizna trupia”. Toksyna botulinowa paraliżuje zwierzęta takie jak krowy i konie sprawiając, że umierają przez uduszenie. To jeszcze bardziej obciąża finansowo rolników, którzy muszą znaleźć nowe (i kosztowne) sposoby karmienia swoich zwierząt.
Istnieją również implikacje prawne. Na przykład w Wielkiej Brytanii ustawa o dobrostanie zwierząt z 2006 r. potępia zabijanie zwierząt kręgowych bez wystarczającego powodu i za takie postępowanie grozi wysoka grzywna lub w niektórych skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do lat trzech. Jednocześnie rolnicy muszą brać pod uwagę wpływ na bioróżnorodność, ponieważ populacje jeleniowatych odgrywają kluczową rolę w lokalnych siedliskach.
Zastosowanie dronów do ochrony dzikiej przyrody
Coraz więcej gospodarstw rolnych zaczyna wdrażać technologię dronów w celu zautomatyzowania i uproszczenia wielu procesów związanych z ochroną przyrody. Za pomocą drona DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, który jest wyposażony w zaawansowaną kamerę termowizyjną rolnicy mogą szybko i łatwo dostrzec zwierzynę nawet w najgęstszych zaroślach.
Przed przystąpieniem do koszenia pola, Mavic 2 Enterprise Advanced przelatuje nad nim, aby zidentyfikować ukryte w trawie łanie na podstawie „hotspotów” widocznych na ekranie dzięki kamerze termowizyjnej. Dzięki temu, w połączeniu z kamerą światła widzialnego, naziemny zespół poszukiwawczy może sprawnie zlokalizować zwierzę i przenieść je w bezpieczniejsze miejsce.
Po zakończeniu koszenia, młode są wypuszczane w miejsce, gdzie pozostaną bezpieczne w wysokiej trawie. Co ciekawe, metoda ta nie ma żadnego wpływu na zdolność łani do ponownego odnalezienia młodych, ponieważ dzięki wykorzystaniu do transportu dużej ilości trawy, ludzki zapach nie jest przenoszony na młode jelenie.
Najlepszy dron do ratowania dzikich zwierząt
Lekki i przenośny, Mavic 2 Enterprise Advanced jest idealnym narzędziem do tego typu zadań. Wyposażony w kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640x512px oraz kamerą światła widzialnego z matrycą 48MP, która oferuje 32-krotny zoom cyfrowy. To właśnie podwójne obrazowanie (lub tryb Split Mode) sprawia, że można porównać obraz z kamery termowizyjnej z obrazem z kamery wizyjnej w czasie rzeczywistym.
Oznacza to, że operatorzy mogą szybko zidentyfikować potencjalnie gnieżdżące się jelenie na podstawie hotspotów z kamery termowizyjnej, zanim uzyskają potwierdzenie wizualne. Ponadto, urządzenie jest wyposażone w wielokierunkowy system wykrywania przeszkód oraz moduł RTK, które zapewniają centymetrową dokładność pozycjonowania, gwarantując bezpieczeństwo i prostotę obsługi.
W jaki sposób drony chronią dziką przyrodę?
Za pomocą ustawień Mission Flight w aplikacji DJI Pilot można stworzyć autonomiczną ścieżkę lotu co znacznie ułatwi całą pracę. Operatorzy po prostu ustawiają zdefiniowany obszar do sprawdzenia, lub określone punkty orientacyjne, a następnie wybierają wymaganą wysokość. Podczas misji tego typu zaleca się lot na wysokości 40-80m, przy czym 60m to najbardziej optymalna wysokość. Im wyższy lot tym szybsze działanie, ponieważ dron może objąć większy obszar w krótszym czasie, natomiast niższe wysokości zapewniają lepszą rozdzielczość, co może być ważne przy dostrzeganiu nieuchwytnych łani. Aby operator mógł prawidłowo przeszukać całe pole, nakładanie się obrazu powinno być również ustawione na 10%.
Firma Flugmodus e.V prowadzi najczęściej operacje ochrony dzikich zwierząt za pomocą dronów w nocy lub wczesnym rankiem między godziną 20.00 a 8.00. Wtedy właśnie różnica temperatur między zimną ziemią a ciepłą sarną jest największa, co sprawia, że są one znacznie łatwiejsze do zauważenia. Jeśli operator drona zauważy potencjalnego jelenia, może wstrzymać operację za pomocą pilota i zrobić zbliżenie za pomocą kamery 4K RGB, aby uzyskać bardziej szczegółowy widok danego obszaru i/lub obniżyć wysokość drona. Lot można następnie łatwo wznowić, gdy zespół zidentyfikuje młodego jelenia i przeniesie go w bezpieczne miejsce.
Kamera termowizyjna posiada różne palety barw, z których firma Flugmodus e.V zaleca stosowanie Whitehot i Blackhot, aby sygnatury cieplne potencjalnych młodych były łatwe do zinterpretowania gołym okiem.
Bardzo zadowalające wyniki
Jak dotąd, inicjatywa ochrony dzikich zwierząt za pomocą dronów okazała się bardzo skuteczna. Na przykład w Graubünden, w Szwajcarii, podobna technologia została użyta podczas sezonu żniw, dzięki czemu uratowano około 450 młodych. Ten innowacyjny sposób ochrony może być wykorzystane do pomocy nie tylko jeleniom, ale także wielu innym dzikim zwierzętom znajdującym się w niebezpiecznych sytuacjach. Renomowany szwajcarski uniwersytet i ośrodek badawczy, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, uznał te działania za w 100% skuteczne.