Nowe urządzenia DJI Zenmuse P1 i DJI Zenmuse L1 stają się najbardziej wydajnymi rozwiązaniami w przemyśle dronów przemysłowych, dedykowanymi dla specjalistów zajmujących się geodezją i projektowaniem oraz branżą budowlaną.
DJI, światowy lider w dziedzinie dronów konsumenckich i technologii obrazowania lotniczego, zaprezentował dziś na INTERGEO, dwa nowe rozwiązania przeznaczone dla flagowej platformy Matrice 300 RTK, służące do wykonywania najbardziej wymagających misji z zakresu fotogrametrii. DJI Zenmuse P1 i DJI Zenmuse L1 zrewolucjonizują rynek w branży, zapewniając większą wydajność i zupełnie nowe możliwości, w przystępnej cenie bez utraty jakości i dokładności w zbieraniu danych z urządzenia.
“Dzięki tym dwóm nowym rozwiązaniom, dostarczamy w pełni zintegrowane, kompletne rozwiązanie dla przedsiębiorców zajmujących się dokładnym pozyskiwaniem danych geoprzestrzennych” – powiedział Arjun Menon, kierownik ds. Inżynierii DJI w USA.
“Posiadanie w pełni zintegrowanego, wydajnego i niedrogiego urządzenia Lidar, płynnie zintegrowanego z naszym najlepszym dronem na użytek komercyjny, to marzenie, które staje się rzeczywistością dla specjalistów od geodezji, kartografii czy budownictwa. Specjaliści będą w stanie zobaczyć i zrozumieć kontekst geoprzestrzenny z zupełnie nowej perspektywy dzięki wysokiemu poziomowi dokładności i jakości w zbieraniu danych za pomocą tych narzędzi.”
DJI Zenmuse L1- pierwsze zastosowanie technologii Lidar dla inspekcji lotniczych.
W branży zajmującej się fotogrametrią technologia Lidar odgrywa kluczową rolę w tworzeniu dokładnych modeli rzeczywistych. W warunkach słabego oświetlenia lub na obszarach o gęstej roślinności, na których tradycyjne metody fotogrametryczne zarejestrowane za pomocą dronów, okazałyby się niewystarczające. Natomiast Lidar może zapewnić szybkie, precyzyjne rzeczywiste modele z odwzorowaniem kolorów w chmurze punktów . Zenmuse L1 to pierwsze rozwiązanie z zastosowaniem technologii Lidar dla firmy DJI, dedykowane fotogrametrii oraz przełom w upowszechnieniu technologii Lidar, w celu łatwiejszego użycia i dostępu.
Zenmuse L1 jest zintegrowany z potężnym, ale ultralekkim modułem Livox Lidar o polu widzenia 70 °, IMU o wysokiej dokładności i 20-megapikselowym aparatem z 1-calową matrycą CMOS oraz mechaniczną migawką, a to wszystko znajdujące się na gimbalu z 3-osiową stabilizacją. Zenmuse L1 może generować modele z odwzorowaniem kolorów w chmurze punktów w czasie rzeczywistym lub zapisywać dane modelu chmury punktów z obszaru (do 2km2) podczas jednego wylotu. Dzięki dokładności 240.000 punktów na sekundę i zasięgowi wykrywania do 450 metrów, łatwość i szybkość rejestrowania wysokiej jakości danych Lidar jest bezprecedensowa. Moduł obsługuje tryby skanowania liniowego (Line Scan Mode), jak i skanowania bez powtórzeń (Non-repetitive Scanning Mode), dzięki unikalnej technologii opracowanej przez Livox. Zapewni to pełne pokrycie wyznaczonego obszaru w bardzo krótkim czasie oraz pozwala czujnikowi na przechwytywanie danych w dowolnym kierunku, zamiast wzdłuż określonej płaszczyzny
W połączeniu flagowej komercyjnej platformy DJI Matrice 300 RTK i oprogramowania do mapowania DJI Terra, staje się kompletnym i wszechstronnym rozwiązaniem, które zapewnia użytkownikowi dostęp do danych 3D w czasie rzeczywistym przez cały dzień, efektywnie rejestrując szczegóły złożonych struktur oraz dostarczając bardzo dokładnie zrekonstruowane mode. Dzięki klasie ochrony IP44, Zenmuse L1 może działać w deszczowym lub mglistym otoczeniu, podczas gdy moduł Lidar za pomocą aktywnej metody skanowania umożliwia loty w warunkach słabego oświetlenia.
Unikalny proces skanowania Livox Lidar pozwala sensorowi na przechwytywanie danych z dowolnego kierunku co jest niezbędne przy zastosowaniach mapujących. DJI Zenmuse L1 Lidar może z łatwością przenikać przez korony drzew i roślinność. Specjaliści z zakresu leśnictwa i rolnictwa otrzymają dane takie jak szerokość korony drzew, gęstość roślinności, wielkość zapasów i oraz tempo wzrostu. Służby ratownicze mogą szybko wygenerować dokładny model terenu w chmurze punktów, zyskując świadomość sytuacyjną oraz zbierać dane kryminalistyczne w czasie rzeczywistym co ułatwia podejmowanie decyzji. Zenmuse L1 Lidar znajdzie również zastosowanie w trudnych i niebezpiecznych warunkach na przykład w przemyśle naftowym i gazowym, górnictwie, telekomunikacji oraz energetyce
DJI Zenmuse P1- Pełnoklatkowa fotogrametria – kolejny krok w mapowaniu lotniczym
W ciągu ostatnich kilku lat DJI Enterprise poświęcił znaczną uwagę profesjonalistom z branży architektury, inżynierii, budownictwa i geodezji.
Eksperci z entuzjazmem przyjęli technologię specjalistycznych dronów zwracając swoją uwagę w kierunku modelu DJI Phantom 4 RTK, którego możliwości zbierania danych z dokładnością do centymetra pozwoliła na tworzenie dokładnych map i modeli przestrzennych.
Dziś, DJI przesuwa granice swojej wizji technologii dla przemysłu, wynosząc fotogrametrię powietrzną zupełnie nowy poziom dokładności i osiągów. Nowa kamera Zenmuse P1 jest najmocniejszą kamerą do zbierania danych geoprzestrzennych w ofercie DJI. Posiada pełnoklatkowy sensor o rozdzielczości 45 megapikseli i dużej czułości, system wymiennych obiektywów 24/35/50 mm oraz trzyosiowy gimbal.
DJI Zenmuse P1 zapewnia wysoką dokładność bez naziemnych punktów kontrolnych (3 cm w poziomie / 5 cm w pionie) i wysoką wydajność ze względu na możliwość pokrycia 3 km2 w trakcie jednego wylotu. Wyposażony w mechaniczną migawkę i całkowicie nowy system TimeSync 2.0, który synchronizuje czas w modułach na poziomie mikrosekund, Zenmuse P1 umożliwia użytkownikom na rejestrowanie danych z dokładnością do centymetra w połączeniu z technologią kompensacji położenia i orientacji w czasie rzeczywistym.
Funkcja Smart Oblique Capture radykalnie poprawia wydajność, naśladując kamerę z wieloma ukośnymi czujnikami i rejestruje tylko zdjęcia niezbędne do rekonstrukcji na krawędzi obszarów mapowania.
Zastosowanie DJI Zenmuse P1 pozwala profesjonalistom na zwiększenie wydajności pracy. Możliwe stanie się przeprowadzanie skomplikowanych misji wymagających ortofotomapy 2D oraz zdjęć do modeli 3D z dokładnością do centymetra jak i pozyskania zdjęć wysokiej rozdzielczości obrazów terenu oddających jego teksturę, strukturę oraz właściwości umożliwiające szczegółową rekonstrukcję, przeprowadzanie badań geologicznych, konserwacji zabytków i prac hydrotechnicznych. Zespoły będą również mogły pracować nad misjami mapowania w czasie rzeczywistym, zbierając informacje geograficzne za pomocą DJI Terra
Cena i dostępność
DJI Zenmuse L1 i DJI Zenmuse P1 są dostępne w przedsprzedaży u oficjalnych dealerów DJI Enterprise na całym świecie. Planowana realizacja na początku 2021 roku. Szczegółów dotyczących cen i dostępności szukaj u lokalnych partnerów DJI Enterprise.