Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Czy drony mogą pomóc Twojemu gospodarstwu?

Rolnictwo – praca pełna wyzwań:

„Między ludzkością a anarchią jest tylko dziewięć posiłków.”

Alfred Henry Lewis, 1906

Ty i reszta społeczności rolniczej odgrywacie najważniejszą rolę w utrzymaniu naszego społeczeństwa. Hodowla i produkcja kalorii na świecie nie jest łatwym zadaniem – nieprzewidywalna pogoda, zmiany klimatu, szkodniki i choroby – od zawsze nękały rolników . Pewne jest jednak, że liczba ludności na świecie stale rośnie. Rolnicy zawsze byli kreatywni i chętni wdrażać nowe narzędzia i techniki. Jednak w czasach w których aktualnie żyjemy, rolnicy są jeszcze bardziej otwarci na nowe technologie, aby zmaksymalizować swoje plony i móc wyżywić stale rosnącą populację na świecie.

Zaspokojenie rosnącego popytu:

Kluczem do zaspokojenia zapotrzebowania na kalorie w XXI wieku jest rolnictwo precyzyjne lub maksymalizacja wydajności produkcji poprzez wdrażanie systemów opartych na pozyskiwaniu danych. Informacje uzyskane dzięki dostępowi do większej ilości danych pozwalają rolnikom wyeliminować zgadywanie, produkować więcej i ograniczać marnotrawstwo zasobów takich jak woda, nawozy, pestycydy i siła robocza. Bardziej szczegółowe i kompleksowe zrozumienie Twojej farmy pozwoli Ci dokładnie zaplanować, wykonać z precyzją i zareagować odpowiednio.

Rolnictwo precyzyjne przy wykorzystaniu drona:

Jedno narzędzie w szczególności podniosło potencjał rolnictwa precyzyjnego: dron. Perspektywa powietrzna Twoich pól i danych rejestrowanych przez drona może pomóc Ci podejmować bardziej świadome decyzje, eliminować zgadywanie i zapobiegać problemom zanim się pojawią.

Jedno narzędzie w szczególności podniosło potencjał rolnictwa precyzyjnego: dron. Perspektywa powietrzna Twoich pól i danych rejestrowanych przez drona może pomóc Ci podejmować bardziej świadome decyzje, eliminować zgadywanie i zapobiegać problemom zanim się pojawią.

1. Mapowanie konturów:

Zanim posiejesz czy zasadzisz rośliny, możesz wykorzystać dane z drona do zaplanowania najkorzystniejszego wykorzystania terenu. W zależności od kamer i czujników drona możesz zmierzyć topografię swojej nieruchomości za pomocą fotogrametrii lub systemu LiDAR, aby wygenerować mapy 3D. Dane te mogą pomóc ujawnić wysokie i niskie punkty, w których może wystąpić erozja gleby lub gdzie mogą wystąpić problemy z nawadnianiem. Dzięki tej wiedzy możesz odpowiednio planować i zapobiegać problemom przed ich wystąpieniem.

2. Nawadnianie:

Zarówno przed, jak i po posadzeniu, za pomocą drona możesz śledzić cały proces nawadniania. Po zasadzeniu upraw obrazowanie spektralne lub termiczne z góry pozwoli ocenić, które rośliny lub części pola mają za dużo lub za mało wody. Dzięki tej wiedzy możesz wcześnie zaspokoić pragnienie swoich upraw, zanim problemy staną się poważne.

3. Zarządzanie hodowlą

Jeden przelot drona pozwoli inwentaryzować bydło i stada. Każde zwierzę ma własną sygnaturę cieplną, którą można obliczyć za pomocą kamery termowizyjnej. Ten sam czujnik termiczny może ostrzegać nas o nieprawidłowej temperaturze ciała zwierząt, która może wskazywać choroby. Dron może również przeprowadzać rutynowe przeglądy konserwacyjne ogrodzeń pastwisk w celu wykrycia anomalii, takich jak awarie konstrukcji. Jeśli ogrodzenie zostanie uszkodzone, Twój dron poinformuje cię o tym.

4. Ocena kondycji upraw:

Jedne z najważniejszych informacji, które drony rolnicze są w stanie wygenerować dotyczą zdrowia i utrzymania upraw. Jeśli dron wyposażony jest w kamerę wielospektralną, może tworzyć mapy indeksu wegetacji (VI) w celu ujawnienia krytycznych informacji o Twoich uprawach. Jeden wspólny wskaźnik znormalizowanej różnicy wegetacji (NDVI) może wskazywać, które rośliny są zdrowe, a które nie. NDVI oblicza się na podstawie ilości światła bliskiej podczerwieni (NIR) odbijanego od liści twoich upraw. Zdrowe liście odbijają więcej światła NIR, podczas gdy chore, zestresowane lub odwodnione liście pochłaniają więcej światła NIR. Mapa NDVI uchwycona i wygenerowana przez drona, w zależności od rozdzielczości, może pokazać, które części twoich pól, które rośliny, a nawet części poszczególnych roślin wymagają Twojej uwagi.

5. Ubezpieczenie i oszacowanie szkód:

Ubezpieczenie rolnicze chroni Cię na wypadek strat lub szkód Twoich upraw lub zwierząt gospodarskich. W przypadku suszy, powodzi, nieuzasadnionych mrozów lub innych klęsk żywiołowych szybkie i dokładne wykazanie strat może być trudne. Dane dronów dokumentujące stan upraw i zwierząt gospodarskich przed klęską żywiołową i po niej, a także świadome przewidywanie zmniejszenia szacowanych plonów, mogą pomóc w szybkim i sprawnym wypełnieniem wszelkich procedur ubezpieczeniowych.

6. Precyzyjne opryskiwanie upraw:

Wykorzystanie dronów do precyzyjnego opryskiwania po raz pierwszy zaobserwowano w Japonii w latach 80. XX wieku, natomiast dzisiejsze rozwiązania do opryskiwania dronami stały się jeszcze mocne, szybsze i inteligentniejsze. Specjalistyczny dron może zastąpić kosztowne użycie nisko latających samolotów lub będące bardziej niebezpieczne – zatrudnianie ludzi do wykonywania oprysków. Zamiast zasypywać pola wielkimi kosztami finansowymi i środowiskowymi, dron opryskowy może, w oparciu o dane dotyczące zdrowia upraw z misji zwiadowczej, precyzyjnie nanieść odpowiednią ilość nawozu, herbicydu, fungicydu lub pestycydu.

Rozwiązania rolnicze DJI

DJI dostrzega, że drony rolnicze mogą coś zmienić. Oto rozwiązania dronów rolniczych wykonane i wspierane przez DJI.

P4 Multispectral:

Najnowsza wersja drona Enterprise, DJI P4 Multispectral (P4M), został zaprojektowany specjalnie dla przemysłu rolnego. To wysoce dostępne narzędzie można płynnie zintegrować z obiegiem pracy w rolnictwie i dzięki niezawodnemu układowi kamer wielospektralnych można w niezawodny sposób gromadzić dane z obrazowania wielospektralnego. Dzięki wbudowanemu modułowi RTK i zintegrowanemu czujnikowi spektralnego światła słonecznego P4M może rejestrować dane obrazowe z dokładnością do centymetra.

Agras T16:

Następca serii Agras MG, T16 jest najmocniejszym i zoptymalizowanym dronem rolniczym DJI. Ten ciężki podnośnik, nazwany na cześć imponującej pojemności 16 litrów, ma szerokość natrysku 6,5 metra, dzięki czemu może rozpylać 24,7 akrów na godzinę. Dzięki modułowi AI i bezproblemowej integracji z DJI Terra i DJI Agriculture Management Platform umożliwia planowanie precyzyjnych misji opryskiwania.

DJI GS Pro:

DJI Ground Station Pro to potężna, ale intuicyjna aplikacja do kontroli misji. Działając na iPadzie, GS Pro umożliwia planowanie lotów z precyzją, powtarzalnością i automatyzacją. Po lataniu możesz używać GS Pro do zarządzania danymi w chmurze i wykonywania rekonstrukcji pól w 2D.

Kompatybilne oprogramowanie:

Drony rolnicze DJI są w pełni kompatybilne z wieloma rozwiązaniami programowymi. Zebrane dane można łatwo zaimportować do DJI Terra lub pakietu oprogramowania innych firm, w tym Pix4D Mapper i DroneDeploy, w celu analizy i wygenerowania dodatkowych map indeksu roślinności. Dzięki spostrzeżeniom dostarczonym przez P4M, T16 może zostać ukierunkowany na automatyczne i precyzyjne spryskiwanie upraw.

Nie pracuj następnego dnia bez wglądów lotniczych:

Drony są logicznym dodatkiem do zestawu narzędzi rolnika i wkrótce staną się standardowym wyposażeniem gospodarstwa. Wartości świadomego planowania i podejmowania decyzji opartych na danych nie można przecenić. Drony dla Twojej farmy są łatwiejsze niż kiedykolwiek w użyciu, mają natychmiastową użyteczność i pozwalają działać z precyzją i pewnością.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]