Skoro rok 2020 jest już za nami, czas spojrzeć w przyszłość. Nie ma na to lepszego sposobu niż premiera Mavica 2 Enterprise Advanced (M2EA).
Seria Mavic powraca, tym razem lepsza niż kiedykolwiek przy okazji premiery M2EA wraz z pokaźną liczbą nowych funkcji i usprawnień.
Ze wszystkim, czego można oczekiwać od serii Mavic: długi czas lotu, solidna żywotność akumulatora oraz wydajne moduły zamknięte w eleganckiej obudowie ze składanymi ramionami dla łatwiejszego przenoszenia, M2EA otrzymał dodatkowo kilka poważnych usprawnień wynoszących całą serię Mavic na zupełnie inny poziom. Posiada on ulepszoną kamerę termowizyjną, kamerę światła widzialnego, oraz moduł RTK zapewniający precyzyjne pozycjonowanie w czasie rzeczywistym.
W tym artykule skupiamy się na 5 najlepszych cechach sprawiających, że M2EA to nowy standard małego komercyjnego drona z termowizją.
Ulepszone możliwości obrazowania termowizyjnego
Dzięki nowemu, ulepszonemu sensorowi podczerowni, M2EA oferuje niesamowitą rozdzielczość 640×512 px przy częstotliwości odświeżania 30 Hz, pozwalając zobaczyć więcej szczegółów niż kiedykolwiek wcześniej. W porównaniu do swojego poprzednika, który posiadał kamerę termowizyjną o rozdzielczości 160x120px, jest to bardzo duże ulepszenie sprawiające, że M2EA jest najbardziej zaawansowanym, kompaktowym dronem termowizyjnym, który kiedykolwiek pojawił się na rynku.
W ostatnich latach drony termowizyjne stały się niezastąpionym narzędziem dla służb mundurowych na całym świecie operując w wielu sytuacjach, od pożarów w strefie wykluczenia w Czarnobylu po inspekcje olbrzymich elektrowni słonecznych w Brazylii
Kolejnym usprawnieniem M2EA jest 16-krotny zoom pozwalający operatorom osiągnąć niespotykany poziom szczegółowości, podczas gdy funkcja Dual Vision pozwala szybko przełączyć się między kanałem termowizyjnym i wizyjnym lub trybem podzielonym co pomaga dostrzec szczegóły podczas wykonywania operacji.
Już samo zwiększenie możliwości obrazowania termicznego podwyższa poprzeczkę na rynku kompaktowych dronów termowizyjnych, jednak M2EA posiada znacznie więcej usprawnień.
Kamera wizyjna o rozdzielczości 48MP
M2EA posiada kamerę o rozdzielczości 48MP, co w porównaniu do 12MP jego poprzednika jest naprawdę sporym ulepszeniem. Maksymalny rozmiar zdjęcia zwiększył się do 8000×6000 a sensor CMOS 1/2 cala oraz 32-krotny zoom cyfrowy sprawiają, że jest to dosłownie jedna z najmocniejszych kamer zainstalowanych w tak lekkim dronie. W połączeniu z możliwościami termowizyjnymi M2EA daje jedne z najlepszych rezultatów w dziedzinie szczegółowego obrazowania dronem tych rozmiarów.
Zaawansowany moduł RTK
Dzięki zastosowaniu nowego modułu RTK M2EA jest zdolny do określania swojej pozycji z dokładnością do centymetra. RTK jest zaawansowaną techniką pozycjonowania satelitarnego. Wykorzystana w M2EA, służy do łączenia i kontrastowania danych o pozycji przechwyconych z wirtualnych i fizycznych stacji bazowych, korygując lokalizację kamery drona w czasie rzeczywistym z dokładnością do centymetra.
W przypadku gdyby moduł RTK okazał się niewystarczający M2EA ma możliwość zamontowania modułów znanych z poprzednika takich jak:
- Reflektor o mocy 11lx w odległości 30 m
- Zaawansowany głośnik o mocy 100db
- Oświetlenie ostrzegawcze o zasięgu do 5 km
Ulepszone misje Waypoint
System Waypoint w M2EA został zmodernizowany tak, aby umożliwić obsługę 240 punktów. W zestawieniu z systemem RTK otrzymujemy jednego z najbardziej zaawansowanych kompaktowych dronów do inspekcji. Ulepszony system Waypoint umożliwia operatorom zautomatyzowanie lotów, które wykonują cyklicznie wzdłuż tej samej trasy, pozwalając przy tym na wykonywanie zdjęć i filmów kamerą termowizyjną lub kamerą RGB.
W połączeniu z modułem RTK sprawia to, że rutynowe loty inspekcyjne stają się zarówno dużo dokładniejsze jak i łatwiejsze do wykonania dzięki systemowi Waypoint, który może być wykorzystywany w bardzo trudnym terenie, gdzie M2EA automatycznie dostosuje się do napotkanych przeszkód.
Szybszy start
Seria Mavic 2 Enterprise zawsze była najlepszym wyborem dla użytkowników wymagających jak najszybsze rozpoczęcia lotu. Używając M2EA, doświadczony operator może rozpakować i przygotować drona oraz wystartować w mniej niż minutę. Maksymalna prędkość wznoszenia została zwiększona do 6 m/s, dzięki czemu M2EA może dotrzeć do wyznaczonego miejsca oraz zapewnić rozpoznanie z powietrza szybciej niż kiedykolwiek.
Maksymalna prędkość opadania została zwiększona do 5 m/s, dzięki czemu dron może powrócić do miejsca startu szybciej pozwalając zaoszczędzić moc akumulatora i czas.
Podsumowanie
Lekki, przenośny oraz niezawodny, M2EA oferuje wszystko, czego można się spodziewać od serii Mavic dodając bardzo duże usprawnienia. Ulepszona kamera termowizyjna i wizyjna wysoko stawiają poprzeczkę dla innych dronów termowizyjnych. Dodatkowo dzięki modułowi RTK oraz ulepszonym misjom Waypoints M2EA osiąga zupełnie nowy poziom.
Pomimo tej samej wielkości i wagi co poprzednik, M2EA jest mimo wszystko szybszy, mocniejszy, dokładniejszy oraz dużo bardziej zaawansowany technologicznie. Nie ma wątpliwości, M2EA to nowy standard dla małych komercyjnych dronów.