8 listopada 2018 r. Pożar lasu przedarł się przez miasta Paradise i Magalia w północnej Kalifornii, niszcząc ponad 18 000 budowli i zabijając 85 osób.
Romeo Durscher, starszy dyrektor ds. Integracji bezpieczeństwa publicznego w DJI, był na miejscu, wspierając 16 agencji ratowniczych w Północnej Kalifornii. Opowiedział: „Były łzy… kiedy natknęliśmy się na spalony wózek inwalidzki na podjeździe lub wiele spalonych zwierząt”. Pożar został nazwany przez media „najbardziej śmiercionośnym i najbardziej niszczycielskim pożarem w Kalifornii”.
Drony wysłane przez Zespół Reagowania na Katastrofy przemierzyły 518 ścieżek lotu zbierając 1.4 biliona pikseli danych z których zostały wygenerowane mapy. Dzięki otrzymanym efektom wizualnym ekipa strażacka oceniła zniszczenia i zaplanowała kolejne kroki. Mapy posłużyły nie tylko strażakom, zespołom poszukiwawczo-ratowniczym ale również ofiarom pożarów. Po zmapowaniu całych dzielnic właściciele domów mogli przesyłać zdjęcia do ubezpieczycieli w celu natychmiastowego rozpatrzenia roszczenia. Wiele osób skorzystało ze zdjęć, aby uzyskać dostęp do funduszy pomocy FEMA dla rodzin dotkniętych pożarami.
Rosnąca liczba niekontrolowanych pożarów w północnej Kalifornii, takich jak „Camp Camp” i pożar w regionie Yosemite, zaczęły ujawniać korzyści bezzałogowych systemów lotniczych (UAS).
„Tak jak mówi stare powiedzenie” – powiedział David Danielson, jeden z dwóch głównych pilotów programu straży pożarnej w Los Angeles (LAFD): „Obraz mówi językiem tysiąca słów, prawda? Tworzysz świadomość sytuacyjną, zmniejszasz ryzyko, zapobiegasz urazom strażaków i chronisz własność, którą próbujesz ocalić.”
Drony są szczególnie istotne w przypadku pożarów lasów, które szybko wymykają się spod kontroli i narażają zarówno pilotów, jak i załogę. Jest cienka granica pomiędzy momentem, w którym pożar się zaczyna, a kiedy wymyka się spod kontroli. Drony dają strażakom możliwość przeglądu terenu z wysokiego pułapu i pomagają określić, w którym kierunku zmierza ogień, aby decyzja o tym dokąd kierować załogi i kogo ewakuować była możliwie najszybsza.
Jeśli jesteś strażakiem odpowiedzialnym za reakcję podczas pożarów, zalety dronów mogą być ogromne. Poniżej przedstawiamy 4 główne zalety.
1. Drony zwiększają świadomość sytuacyjną w krótkim czasie
Dron pomaga w ciągu kilku minut zdecydować o rodzaju i ilości zasobów, które należy wysłać na miejsce zdarzenia. Niektóre drony są również wyposażone w czujniki termiczne, które wykorzystują promieniowanie podczerwone, aby pomóc służbom ratowniczym zlokalizować sygnatury cieplne ludzi i hotspoty ogniowe. Dowódcy mogą podejmować decyzję na podstawie otrzymanego obrazu z drona przed wysłaniem załogi na miejsce zdarzenia.
4 sierpnia 2018 r. Pożar nawiedził niemieckie miasto Hechingen. Strażacy musieli walczyć z wiatrem, który rozprzestrzeniał się na pobliskie obszary. Potoki wyschły, a pierwszy wóz strażacki dostarczył zaledwie 2000 litrów wody.
Straż Pożarna Hechingen wykorzystała drona Matrice 210 firmy DJI, kamerę termiczną Zenmuse XT i kamerę obrazowania w wysokiej rozdzielczości X4S. Dostarczył on dowódcą informacji i pomógł zdecydować, gdzie kierować swoje zasoby, ile jednostek wysłać i gdzie zwiększyć zaopatrzenie w wodę. Załoga zgasiła płomień wykorzystując jedynie 5000 litrów wody zmieszanej z pianką na sprężone powietrze. Drony nie tylko pomogły im zaoszczędzić wodę, ale, co ważniejsze, przyspieszyły czas reakcji, pomagając Brygadzie w szybszym wysyłaniu załóg na miejsce z dokładną siłą roboczą, jednostkami i zapasami.
„Największa zaleta ujawniła się podczas wyszukiwania hotspotów i ich gaszenia”, dowódca straży pożarnej Hechingen Bulach powiedział: „Jednoczesne wdrożenie XT i X4S dostarczyło mi dokładnych informacji o tym, gdzie znajdują się hotspoty i ile czasu potrzebujemy do osiągnięcia stanu bezpieczeństwa.”
2. Drony bezpieczeństwem załogi
Drony monitorują załogę na miejscu zdarzenia, dzięki czemu mamy pewność, że jednostki zostały wysłane we właściwym kierunku oraz czy wymagana jest interwencja dodatkowych sił wsparcia.
13 sierpnia 2017 r. Strażacy z Yosemite stoczyli 9-dniowy bój z pożarem w Southfork w Kalifornii, który był utrudniony przez osłabione drzewa w pobliskim regionie. Latanie samolotami w ciasnych kanionach było niebezpieczne z powodu olbrzymiej kolumny dymu. W tym samym czasie nieoczekiwana burza rozprzestrzeniła ogień, zacierając główną linię bezpieczeństwa strażaków i grożąc rozprzestrzenieniem się ognia na pobliskie wioski. Straż pożarna z Yosemite zastosowała drona DJI z kamerą termiczną Zenmuse XT wczesnym rankiem, aby zmapować linie ognia, która została przesłana do dowódcy w celu podjęcia decyzji operacyjnych. Tony Eggiman, Menlo Park FPD Fire Captain, wspominał: „major operacji powiedział mi później, że jego ciśnienie krwi spadło z 200 do około 100. Był naprawdę szczęśliwy”.
Dzięki inteligencji powietrznej przechwyconej przez drony dowódcy incydentów mogą podejmować bardziej świadome decyzje, które zapewniają bezpieczeństwo strażakom podczas bezpośredniej konfrontacji z ogniem.
3. Drony umożliwiają szybkie mapowanie terenu w celu możliwie najszybszej reakcji podczas incydentu jak również po nim.
Drony przeznaczone do reagowania na pożary wyposażone są zwykle w dwie różne kamery: kamerę wizualną i kamerę termiczną. Kamera wizualna umożliwia podgląd różnych sytuacji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można łatwo dostrzec cały zespół straży pożarnej lub sprzęt w pobliżu. Kamera termowizyjna poszukuje sygnatury cieplnej ludzi lub pożarowych punktów zapalnych.
Drony latają niżej niż helikoptery, zapewniając bardziej szczegółowy obraz sytuacji dzięki czemu mogą nawigować w ciasnych i niebezpiecznych przestrzeniach, w których żaden śmigłowiec nie odważyłby się lecieć. Dzięki możliwościom obrazowania termicznego mogą zlokalizować punkty aktywne na miejscu pożaru w ciągu kilku sekund i zobaczyć ludzi uwięzionych nawet w obszarach gęstego dymu.
Drony również odgrywają ważną rolę po ugaszeniu pożaru. Podczas pożaru Carr załogi pilotowały nisko latające drony, aby uchwycić 360-stopniowe obrazy zniszczenia. Dla mieszkańców zmuszonych do opuszczenia domu dostarczyło to nieocenionych informacji na temat szkód majątkowych w celu szybszej oceny roszczeń ubezpieczeniowych, umożliwiając ofiarom szybsze podjęcie kroków w celu odbudowy życia.
4. Drony zapewniają informacje umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji
Pożary są często operacjami na dużą skalę, w których dowódca incydentu musi podejmować decyzje dotyczące rozmieszczenia personelu i zasobów. Drony to skuteczne generatory inteligencji, które mogą przechwytywać szczegółowe dane i transmitować je na żywo z powrotem do centrum dowodzenia. Dzięki widokowi z lotu ptaka w czasie rzeczywistym nie musisz polegać na informacjach z drugiej ręki. Wiesz, co dokładnie się dzieje i gdzie. Możesz również monitorować swoją załogę, aby zobaczyć jej lokalizację i wysłać ich we właściwym kierunku.
Drony pozwoliły strażakom z dzielnicy Gaoming, Foshan w południowych Chinach, na fachową ocenę znajdujących się w okolicy 960 osób, gdy wybuchł pożar na górze Lingyun w pobliżu tego obszaru, 12 grudnia 2019 r.
DJI Mavic 2 Enterprise Dual (M2ED) odbył lot kilku minut przed przybyciem zespołu reagującego na zdarzenie w celu szybkiej świadomości sytuacyjnej. Dwie minuty później uruchomiono platformę Matrice 210 V2, która zapewnia szczegółowe informacje mając w swoim wyposażeniu kamerę z 30-krotnym zoomem optycznym. Mavic dał respondentom szybki podgląd incydentu, a Matrice dostarczył szczegółowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dla dokładnej świadomości sytuacyjnej. Kombinacja uratowała więcej istnień ludzkich, chroniła strażaków podczas akcji i zmniejszyła koszty gaśnicze.
Szef batalionu straży pożarnej w Los Angeles (LAFD) Richard Fields, koordynator programu, powiedział Radzie Komisarzy Pożarniczych w raporcie z marca 2019 r.3, „Szybkość reakcji oraz dokładna komunikacja jest niezbędna do dostarczenia odpowiednich zasobów na miejsce zdarzenia w celu złagodzenia incydentu”
Drony ugruntowały swoją pozycję w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego, a wybiegające w przyszłość agencje rządowe rozszerzają swoje zastosowanie w obszarach takich jak usługi środowiskowe, roboty publiczne, transport i usługi ratownicze.