Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

W jaki sposób służby mundurowe wykorzystują drony aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne?

Dowiedz się, jak wykorzystanie dronów w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa publicznego może decydować o życiu i śmierci

W ostatnich latach drony pokazały swoją wartość jako profesjonalne narzędzia w różnych branżach. Pomogły one zaoszczędzić czas i pieniądze, ale co ważniejsze, pomogły ratować życie, stając się częścią bezpieczeństwa publicznego w różnych krajach na całym świecie.

Liczni pierwsi respondenci, tacy jak organy ścigania, strażacy, zespoły poszukiwawcze i ratownicze i inne służby mundurowe, używają szerokiej gamy dronów i ładunków użytkowych w swojej codziennej pracy, aby wykonywać swoje zadania lepiej, bezpieczniej i szybciej. Czasami stanowi to różnicę między życiem a śmiercią.

Znaczenie technologii dronów dla osób udzielających pierwszej pomocy

Ponieważ drony to bezzałogowe systemy latające (UAS) bez osób na pokładzie, operator pozostaje na ziemi i steruje dronem za pomocą aparatury. Drony, które są używane przez profesjonalistów, takich jak policjanci, strażacy lub grupy poszukiwawcze i ratownicze, mają różną masę i rozmiary, inny czas lotu i różną ładowność (kamery wizyjne, kamery termowizyjne, głośniki, reflektory, dalmierze laserowe, pakiety pierwszej pomocy, kamizelki ratunkowe itp.)

Dlaczego służby bezpieczeństwa publicznego
tak dynamicznie wdrażają drony?

Służby bezpieczeństwa publicznego mogą wykonywać swoje zadania dokładniej, bezpieczniej i szybciej.

Szybkość

Drony mogą być szybko rozdysponowane aby dotrzeć na miejsce przed ekipą ratunkową

Oszczędność czasu

Czas zaoszczędzony przez rozdysponowanego drona może zaważyć na życiu lub śmierci

Oszczędność kosztów

Ogromna oszczędność kosztów w porównaniu z użyciem śmigłowców ratunkowych

Do wykonywania lotów dronami sektora bezpieczeństwa publicznego potrzebny jest operator posiadający odpowiednie kwalifikacje, który będzie potrafił wykonywać bezpieczne loty w różnych obszarach, a czasami w skomplikowanych sytuacjach (tj. w ciemności, przy słabej widoczności, na obszarach miejskich z dużą ilością przeszkód, przy złej pogodzie itp.) Ponadto, w zależności od sytuacji i potrzeb, drony wykorzystywane do celów bezpieczeństwa publicznego mogą zostać wyposażone w różne ładunki użytkowe takie jak kamery termowizyjne i noktowizyjne, zestawy ratunkowe, megafony itp.

Ze względu na powagę sytuacji, w których drony są używane oraz potrzebę szybkiego i skutecznego rozdysponowania, niektóre lokalne przepisy mogą zostać złagodzone tak, aby organy ścigania, strażacy i inni pierwsi respondenci mogli używać ich bez uzyskiwania wydłużających czas zezwoleń.

Mając to na uwadze, gdy pojawi się potrzeba udzielania pomocy za pomocą bezzałogowego statku powietrznego, służby mundurowe mogą wzbić w powietrze drona z wyznaczonego obszaru dla dronów (czasami z dachu posterunku policji lub straży pożarnej) lub gdziekolwiek jest to potrzebne. Drony mogą być rozmieszczane szybciej niż załogowa jednostka lotnicza i mogą dotrzeć do celu szybciej niż zespoły naziemne.

W przypadku misji ratunkowej, gdzie liczy się każda sekunda, czas zaoszczędzony dzięki wykorzystaniu drona może decydować o życiu lub śmierci. Oznacza to nie tylko uratowanie życia osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie, ale także życia samych pracowników służb bezpieczeństwa publicznego. Dzięki wykorzystaniu dronów zespoły służb bezpieczeństwa publicznego mogą pracować bezpieczniej i wydajniej.

*Źródło : https://projekter.aau.dk/projekter/files/294663864/Master_Thesis__Vlad_Tiberiu_Radu__RISK4_11.pdf

Jak wykorzystać drony aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne?

Wykorzystanie dronów w bezpieczeństwie publicznym wzrosło w ciągu ostatnich pięciu lat. Drony stały się łatwiej dostępne, a agencje bezpieczeństwa publicznego są bardziej przygotowane do wykorzystania dronów w swojej pracy w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności. Jednostki, które wdrożyły drony, skutecznie ratują życie – do tej pory ponad 600 osób na całym świecie zostało uratowanych dzięki wykorzystaniu dronów.

Drony ratują ludzi na całym świecie

Drony uratowały setki ludzi na całym świecie. Przedstawiliśmy historie z tych wydarzeń, aby pokazać niesamowity wpływ technologii dronów na pomoc bezbronnym ludziom.

Liczba uratowanych ludzi

Liczba akcji ratunkowych

Łączna liczba krajów

Znaczenie wykorzystania dronów w sytuacjach zagrażających życiu można zobaczyć na interaktywnej mapie DJI Drone Rescues Around the World, która przedstawia historie, w jaki sposób drony pomogły uratować ludzi przed niebezpieczeństwem. Nie ma regionu na świecie, w którym drony nie pomogły komuś. Od reagowania na trzęsienie ziemi w Chorwacji po pomoc w ratowaniu życia rannego, który zabłąkał się z miejsca katastrofy w Anglii, istnieje ogromna liczba incydentów, które zostały pomyślnie rozwiązane dzięki wykorzystaniu dronów.

Pomóż innym dowiedzieć się, jak drony mogą pomóc w ratowaniu życia

Ponad 600 osób na całym świecie zostało uratowanych dzięki użyciu dronów. Każdego dnia pojawia się coraz więcej przykładów, w których drony pomagają ratować życie.

Jeśli wiesz o udanej akcji ratunkowej z użyciem drona, daj nam znać. Zgłoś informację o akcji ratunkowej, wypełniając ten formularz, i pomóż nam udostępnić więcej takich wspaniałych historii.

Możesz dzielić się swoimi historiami w mediach społecznościowych hashtagiem #DronesHelp. Bez względu na to, jak mała według Ciebie była ta pomoc, dla osoby, która została uratowana, znaczyło to bardzo wiele.

Drony używane przez organy ścigania zwiększają bezpieczeństwo za ułamek kosztów

Funkcjonariusze organów ścigania na całym świecie używają dronów policyjnych

  • do walki z przestępczością
  • aby zapewnić dowódcom świadomość sytuacyjną misji
  • do celów kryminalistycznych
  • do poszukiwania i lokalizowania osób zaginionych
  • zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom dużych zgromadzeń

Jednym z głównych powodów, dla których policja używa dronów jest ich wszechstronność i opłacalność. Szwedzka policja posiada 9 helikopterów, a każda godzina lotu kosztuje departament 3,000 Euro. Dla porównania, kompaktowy, zwinny i szybko rozkładany dron (taki jak seria DJI Mavic 2 Enterprise) obniża koszt reakcji powietrznej o 200% zwiększając ich efektywność przy znacznie niższym koszcie dla obywateli płacących podatki. Policja używa również dronów do lepszego śledzenia niebezpiecznych przestępców i lokalizowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, aby aresztować ich, zanim będą mogli wyrządzić więcej szkód społeczności.

Policja w Wielkiej Brytanii z powodzeniem wykorzystuje drony policyjne w następujących scenariuszach:

  • w trudnych warunkach wietrznych i deszczowych w misjach poszukiwawczych i ratowniczych
  • do lokalizowania zaginionych osób
  • do przechwytywania obrazów 3D z miejsc zbrodni i poważnych wypadków drogowych

Drony nie tylko ułatwiły i przyspieszyły pracę służb bezpieczeństwa publicznego, ale są również znacznie bardziej opłacalne niż użycie helikopterów lub pracowników.

Szybkość, łatwość użycia i opłacalność to główne powody, dla których drony stają się narzędziem pracy dla stróżów prawa na całym świecie.

Dlaczego drony do gaszenia pożarów są niezbędne dla strażaków działających na ziemi

Egzekwowanie prawa nie jest jedyną dziedziną, w której można stosować drony. Strażacy mogą wykorzystywać drony w celu zapewnienia świadomości sytuacyjnej, która może zapewnić bezpieczeństwo strażakom na miejscu, znaleźć gorące punkty, a nawet zwalczyć pożar.

Strażacy na całym świecie sięgają po drony, aby pomagać:

  • określać kierunek rozprzestrzeniania się dzikich pożarów
  • znajdować nowe punkty zapalne, tak aby szybko zatrzymać rozprzestrzenianie się pożarów
  • przekazywać te informacje strażakom na ziemi i w powietrzu
  • zapewnić strażakom bezpieczeństwo

Jednym z przykładów jest przypadek z 2020 roku, kiedy to w pobliżu pozostałości elektrowni w Czarnobylu wybuchł wielki pożar. Trwał on przez wiele dni i stanowił nie lada wyzwanie dla straży pożarnej, aby go opanować.

Drony zapewniły doskonały punkt obserwacyjny z góry, podczas gdy widoczność na poziomie gruntu była niemal zerowa. Operatorzy dronów przekazywali zebrane dane zespołom naziemnym, którzy za pośrednictwem kanałów radiowych przekazywali ważne dane do centrum dowodzenia oraz załóg lotniczych i naziemnych. Wszystko to pomogło ekipom naziemnym wykryć niebezpieczne obszary i szybko ugasić pożar.

Drony były również niezastąpionym narzędziem dla francuskich strażaków, którzy zostali oddelegowani do walki z pożarem Notre Dame. Strażacy na miejscu używali dronów do śledzenia postępu pożaru i znajdowania najlepszych pozycji do skierowania strumieni wody z węży strażackich.

Dzięki kamerom termowizyjnym dronów, dowódcy straży pożarnej i oficerowie ds. bezpieczeństwa byli w stanie wykryć obszary, w których budynek mógł się zawalić. Widząc przez dym, byli w stanie dostrzec obszary dachu, które ogień osłabiał, i mogli ostrzec strażaków pracujących wewnątrz.

Chociaż paryscy strażacy nie mieli własnych dronów, dostrzegli ich niezbędność i wezwali Jednostkę Dronową Policji Paryskiej, której profesjonalni operatorzy latali dronami wypożyczonymi od francuskich ministerstw kultury i spraw wewnętrznych. Francuscy strażacy pokazali, jak drony mogą być pomocne w inteligentnym gaszeniu pożarów, nawet jeśli nie mieli pod ręką własnych dronów strażackich.

To tylko niektóre z wielu przykładów wykorzystania dronów do gaszenia pożarów.

Od kamer termowizyjnych, które mogą sprawdzić, gdzie znajdują się gorące punkty lub czy pożar jest opanowany, do zapewnienia strażakom i zespołom ratownictwa medycznego widoku z lotu ptaka na obszar katastrofy, drony stają się nieocenionymi narzędziami w walce z ogniem. Mogą one sprawdzać trudno dostępne miejsca, takie jak wysokie lub opuszczone budynki, dawać pełen obraz sytuacji, w których życie poszkodowanych lub samych strażaków jest zagrożone, a nawet mapować dotknięty pożarem obszar. Dzięki odpowiedniemu udźwigowi drony mogą nawet walczyć z mniejszymi pożarami.

Używanie dronów w misjach związanych z materiałami niebezpiecznymi

Zdarzenia związane z substancjami niebezpiecznymi (Hazmat) należą do najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych dla specjalistów ds. bezpieczeństwa publicznego. Często wiążą się one z czynnikami takimi jak:

  • wiele zmiennych
  • niebezpieczne, toksyczne lub lotne substancje
  • zagrożenia środowiskowe (dla ludzi i osób udzielających pomocy)
  • krótki czas na bezpieczną reakcję.

Do rozwiązywania takich incydentów strażacy i inni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa publicznego używają różnych narzędzi, aby ocenić sytuację i złagodzić skutki zdarzenia. Drony mogą w takiej sytuacji znacząco wpłynąć na przebieg akcji.

Przy użyciu dronów mogą:

  • znacznie złagodzić negatywne skutki
  • zwiększają bezpieczeństwo (osób reagujących i ludności)
  • skrócić czas (potrzebny do rozwiązania problemu)

Drony mogą zapewnić zdalne rozpoznanie i monitoring z powietrza, a także zidentyfikować punkty zapalne i zagrożenia dla ludzi i mienia. Dzięki dodatkowemu obciążeniu użytkowemu, osoby udzielające pomocy mogą zidentyfikować rannych, określić problemy związane z zagrożeniem i ustalić główny problem – wszystko to przy zachowaniu bezpiecznej odległości od miejsca zdarzenia. Drony mogą być również wykorzystywane do bezpiecznego nadzoru i ostrzegania respondentów o zmieniających się lub potencjalnie niebezpiecznych warunkach, aby zwiększyć świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym.

Drony mogą również tworzyć mapy terenu, które mogą pomóc w ocenie szkód po zdarzeniu i planowaniu działań porządkowych.

Drony do poszukiwań i ratownictwa pomagają oszczędzać czas i ratować życie

To, w jaki sposób drony mogą ratować życie, najlepiej widać, gdy są wykorzystywane w poszukiwaniach i ratownictwie. W misjach poszukiwawczych i ratowniczych liczy się każda minuta (a często każda sekunda), zwłaszcza gdy ktoś jest zaginiony lub ranny. To, że osoba ta zostanie szybko odnaleziona, jest jeszcze bardziej decydujące podczas złych warunków pogodowych lub słabej widoczności.

Zespoły poszukiwawcze i ratownicze na całym świecie korzystają z dronów, aby pomagać

  • podczas reagowania na klęski żywiołowe poprzez przeloty nad obszarami dotkniętymi klęską w celu udokumentowania szkód i optymalizacji działań ratunkowych
  • pomoc w misjach ratunkowych poprzez skanowanie rozległych obszarów i lokalizowanie zaginionych osób (w dzień i w nocy)

Firma DJI przeprowadziła badanie wraz z EENA (European Emergency Number Association 112), aby ocenić wpływ dronów na lokalizację zaginionych osób w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Przeprowadzono 50 prób z udziałem zespołów SAR w Wicklow i Sligo (Irlandia) oraz Walii (Wielka Brytania), gdzie grupy SAR zostały podzielone na 2 grupy: zespoły wyposażone w drony i zespoły bez dronów. Wyniki prób wykazały, że gdy zespół wyposażony w drona odnajduje ofiarę, robi to o 3,18 minuty (191 sekund) szybciej niż zespół bez drona.

Średnio, na podstawie doświadczeń chorwackiego HGSS, misja ratunkowa przy użyciu tradycyjnych narzędzi trwa około 30 minut. Jeśli używane są drony poszukiwawcze i ratownicze, czas ten skraca się o co najmniej 25%. Oznacza to, że osoba może być znaleziona szybciej i bez zbędnego marnowania zasobów.

W zależności od rodzaju misji, drony ratownicze mogą być szybko rozmieszczone i latać w celu rozpoznania terenu za pomocą kamer cyfrowych i termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości, co ma kluczowe znaczenie dla misji poszukiwawczych prowadzonych w nocy.

WyposażenieŚredni czas reakcjiŚredni kosztPokrycie obszaru w 10min
Helikopter3 godziny8000 EUR na godzinę500 ha
Pies policyjny K91 godzina100 EUR na godzinę2 ha
Drony1 godzina85 EUR na godzinę1-20 ha
Jednostki naziemne1 godzina50 EUR na godzinę2 ha
Szybowce balonowe3 godziny120 EUR na godzinę500 ha
Drony vs. tradycyjne narzędzia/sprzęt SAR

W jaki sposób drony uratowały życie?

Zespoły poszukiwawcze i ratownicze mogą również używać dronów do

  • rozpoznania i mapowania potencjalnie niebezpiecznych obszarów
  • reagowania w sytuacjach kryzysowych i analizy po katastrofach, np. po huraganach, powodziach, trzęsieniach ziemi lub innych katastrofach.
  • przygotowania do sezonu narciarskiego na stokach górskich lub zawodów wspinaczkowych na klifach górskich i innych potencjalnie niebezpiecznych obszarach.

Drony były kluczowym narzędziem podczas największej katastrofy związanej z osuwaniem się ziemi w historii Norwegii.

  • Osuwisko rozciągało się na dwa kilometry kwadratowe, obejmując wioskę Ask w Gjerdrum. Pierwsi ratownicy musieli walczyć z czasem i temperaturami sięgającymi -23°C podczas lokalizowania ocalałych i pomagania im w dotarciu do bezpiecznego miejsca.
  • Kiedy helikoptery ratownicze przetransportowały pierwszych ocalałych w bezpieczne miejsce, operatorzy dronów uruchomili DJI Matrice 300 RTK, aby rozpocząć mapowanie obszaru, umożliwiając centrum dowodzenia koordynację poszukiwań z bezpiecznej odległości.
  • Była to jak dotąd największa w Europie akcja ratunkowa z użyciem dronów.

Drony wykorzystały kamerę termowizyjną Zenmuse H20T do stworzenia mapy o wysokiej rozdzielczości. Po wylądowaniu wystarczyła zaledwie godzina, aby przetworzyć obrazy w podczerwieni na gotową mapę 3D. Mapa została następnie udostępniona wszystkim służbom ratunkowym zaangażowanym w misję, dając im informacje potrzebne do bezpiecznego poruszania się po miejscu katastrofy w ciemności.

M
A
P
O
W
A
N
I
E

Obrazowanie w podczerwieni

Drony są wykorzystywane do systematycznego mapowania określonego obszaru poprzez fotografowanie i obrazowanie w podczerwieni.

Przetwarzanie obrazów
Obrazy przechwycone przez drony są następnie przetwarzane przy użyciu oprogramowania do mapowania w chmurze.

Tworzenie mapy
Przetworzone obrazy są automatycznie łączone razem, aby stworzyć wysokiej rozdzielczości mapę możliwych zagrożeń bezpieczeństwa i niebezpiecznych zmian w środowisku.

Analiza
W oparciu o mapę 3D, analitycy dostarczają ekipom ratunkowym informacje ratujące życie, dotyczące możliwych zagrożeń bezpieczeństwa i zmian w środowisku.

Misje poszukiwawczo ratownicze

Proces ten prowadzi do uzyskania kompleksowej świadomości sytuacyjnej, która zapewnia bezpieczeństwo ratowników i zwiększa szanse powodzenia misji.

Modelowa mapa 3D obszaru, ukończona w ciągu pierwszych 24 godzin, okazała się być decydującym źródłem informacji, ponieważ zapewniła kompleksową świadomość sytuacyjną umożliwiającą przeprowadzenie bezpiecznej i pewnej akcji ratunkowej.

Przed dronami

Oczekiwanie na zdjęcia satelitarne

  • niska rozdzielczość
  • brak aktualizacji
  • zdjęcia statyczne

Przed dronami

Model mapy 3D w 24 godziny

  • wysoka rozdzielczość
  • zaktualizowana
  • dokładność

Ostatecznie drony pomogły uratować 13 osób, a nawet psa, który był uwięziony przez 22 godziny.

Użycie bezzałogowych dronów DJI pozwoliło norweskim pierwszym respondentom przekroczyć granice działania i zrobić rzeczy, o których wcześniej nie myślano, takie jak użycie dronów jako prowizorycznych taranów do wybicia okien, przez które mógł wlecieć drugi dron. Mimo że drony DJI nie powinny być używane w ten sposób, podkreślają one prawdziwą zaletę dronów w akcjach ratowniczych: możliwość zrobienia wszystkiego, co jest potrzebne do ratowania życia bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa zespołu ratowniczego.

Wykorzystanie dronów w ratownictwie medycznym

Poza pomocą dla osób udzielających pierwszej pomocy, takich jak policjanci i strażacy, drony mogą być również pomocne nawet w poważnych nagłych przypadkach medycznych, jak w przypadku dostawy krwi, która uratowała 2-letnią dziewczynkę w Rwandzie.

Na całym świecie prowadzone są już programy pilotażowe, w ramach których drony dostarczają leki do odległych i trudno dostępnych miejsc.

Wykorzystanie dronów do dostarczania materiałów medycznych i środków ochrony osobistej (PPE) lub do przewożenia próbek medycznych z centrum zbiórki do ośrodka badawczego może nie tylko gwałtownie skrócić czas transportu, ale także zmniejszyć prawdopodobieństwo wtórnego zanieczyszczenia w wyniku kontaktu z ludźmi. W czasie pandemii COVID-19 „bezkontaktowe doręczenia” zestawów testów medycznych i szczepionek może odbywać się za pośrednictwem autonomicznej sieci dostaw dronów wyposażonych w dodatkowy ładunek użyteczny, taki jak specjalne pojemniki, które można podgrzewać lub schładzać do określonej temperatury. Gwarantuje to, że ładunek nie zostanie naruszony i dotrze do celu w ułamku czasu, jaki zajęłoby dotarcie do niego za pomocą konwencjonalnych środków transportu.

Nawet dron wyposażony w megafon może pomóc w ratowaniu życia, jeśli będzie udzielał instrukcji, jak udzielić komuś pierwszej pomocy i unosił się nad ranną osobą, aby pracownicy ochrony zdrowia mogli ją łatwiej znaleźć.

Podsumowanie – Drony dla policji, straży pożarnej oraz służb poszukiwawczych i ratowniczych

Dron Mavic 2 Enterprise Advanced

Możliwość szybkiego wdrożenia kompaktowego rozwiązania z wydajną kamerą termowizyjną, która zapewnia doskonałą świadomość sytuacyjną.

Czas lotu: do 31 minut

Zalety

  • Kompaktowy rozmiar, łatwy w transporcie i rozmieszczeniu
  • Duża świadomość sytuacyjna i możliwość nadzoru na miejscu zdarzenia lub w sytuacji po katastrofie
  • Zastosowanie w przypadku pożarów budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych

Najważniejsze cechy

Parametry kamery

  • Radiometryczny sensor o rozdzielczości 640p
  • 16x cyfrowy zoom termowizyjny
  • 32x cyfrowy zoom wizyjny

Dron Matrice 300 RTK z kamerą Zenmuse H20T

Odporny na warunki atmosferyczne specjalistyczny dron z rozszerzonymi możliwościami bezpieczeństwa i operacyjnymi, aby widzieć i lokalizować z powietrza.

Czas lotu: do 43 minut

Zalety

  • Poprawa świadomości sytuacyjnej operatora, zdolności operacyjnych i odporność na warunki atmosferyczne
  • Dalmierz laserowy dodaje możliwość zobaczenia lokalizacji GPS danego punktu
  • Idealny dron z zoomem i termowizją do pracy w tandemie z saperami lub zespołami K9
  • Zwiększ zasięg widzenia podczas obserwacji dzięki kamerze z zoomem
  • Doskonałe narzędzie do walki z pożarami w głębi lądu i zagrożeniami związanymi z materiałami niebezpiecznymi (hazmat)
  • Ładowność istotna dla ratownictwa lodowego i wodnego

Najważniejsze cechy

  • 6 kierunkowe wykrywanie przeszkód i ustalanie pozycji
  • Główny wyświetlacz wykorzystujący wbudowaną kamerę FPV
  • Indeks ochrony IP 45
  • Możliwość szybkiej wymiany baterii (hot-swap)
  • Kompatybilność z mobilną stacją D-RTK2
  • Odporność na wiatr wiejący z prędkością do 15 m/s
  • Udźwig do 2.7 kg

Parametry kamery

  • Radiometryczny sensor o rozdzielczości 640p
  • 20 megapikselowa kamera z 23 krotnym zoomem optycznym i 200 krotnym zoomem cyfrowym
  • Szeroki kąt widzenia
  • Dalmierz laserowy
  • Indeks ochrony IP 44

Dron Matrice 300 RTK z kamerą Zenmuse P1

Większa skuteczność mapowania obszarów po katastrofie.

Czas lotu: do 43 minut

Zalety

  • Rekonstrukcja wypadków, mapowanie i modelowanie skutków katastrof
  • Większa wydajność, gdy czas ma kluczowe znaczenie
  • Zdolność do pracy w trudniejszych warunkach w oparciu o odporność na wiatr w porównaniu do Phantoma 4 RTK

Parametry kamery

  • Pełno klatkowy sensor 45 megapikseli
  • Globalna migawka mechaniczna
  • Technologia Time Sync 2.0.
  • Funkcja Smart Oblique Capture

Dron Matrice 300 RTK z laserem LiDAR Zenmuse L1

Niezawodne gromadzenie danych LiDAR zapewniające dokładność i szczegółowość pomiarów

Czas lotu: do 43 min

Zalety

  • Rekonstrukcja wypadków, mapowanie i modelowanie skutków katastrof
  • Większa wydajność, gdy czas ma kluczowe znaczenie
  • Zdolność do pracy w trudniejszych warunkach w oparciu o odporność na wiatr w porównaniu do Phantoma 4 RTK

Parametry kamery

  • Pełno klatkowy sensor 45 megapikseli
  • Globalna migawka mechaniczna
  • Technologia Time Sync 2.0.
  • Funkcja Smart Oblique Capture

Dron Phantom 4 RTK

Kompaktowe rozwiązanie do mapowania i modelowania w sytuacjach kryzysowych

Czas lotu: do 30 min

Zalety

  • Rekonstrukcja wypadków, mapowanie i modelowanie skutków katastrof
  • Sprawdzone i kompaktowe urządzenie do sporządzania map do celów pomiarowych

Najważniejsze cechy

Parametry kamery

  • 1 calowy sensor 20 megapikseli
  • Technologia Time Sync

Od czego zacząć i jak wdrożyć program dronowy?

Wykorzystanie dronów w bezpieczeństwie publicznym nigdy nie było tak istotne. Niezależnie od tego, czy drony są wykorzystywane do zbierania danych i informacji, aby profesjonaliści mogli podejmować świadome decyzje, czy też do ratowania życia i ochrony mienia, są one nieocenione w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego.

Jeżeli planujesz wdrożyć program dronowy skontaktuj się z naszymi specjalistami przechodząc na tą stronę. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i razem wybierzemy najlepsze rozwiązanie dronowe idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]