Szukaj
Close this search box.

AKTUALNOŚCI

Chorwacka Górska Służba Ratunkowa używa dronów DJI by chronić i służyć

Chorwacja pełna jest bogactwa kulturowego oraz składa się z ponad 1200 wysp, wysepek i zatoczek. Chorwaci cenią aktywny tryb życia na łonie natury. Jednak w parze z tymi aktywnościami idzie zawsze ryzyko zgubienia się lub urazu w trakcie pieszych wycieczek, wspinaczki, jazdy na nartach, eksploracji jaskiń i innych. 

Aby sprostać tym wyzwaniom, w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, znajduje się siedziba jednej z największych organizacji SAR, Chorwackiej Górskiej Służby Ratunkowej. Chronią oni zarówno obywateli Chorwacji jak i turystów od 1950 roku, wykonując do dzisiaj około 9000 akcji ratunkowych, w tym 10 przy użyciu dronów.

Misje ratunkowe wykonywane w ciężkim terenie, szczególnie przy złej pogodzie, wymagają specjalnych umiejętności i sprzętu. Kiedyś oznaczało to liny, śniegowce, radia oraz wiele innych, jednak teraz zestaw narzędzi wykorzystywanych przez ratowników się zmienił od kiedy zrozumiano potencjał posiadania drona na miejscu akcji co pozwala pokonać niedostępny teren i zniwelować problemy z widocznością.

Program dronów CGSR

Chorwacka Górska Służba Ratunkowa była jednym z pierwszych użytkowników dronów z przeznaczeniem SAR. Program wystartował w 2013 roku a wydział UAV powstał w 2018. Dzisiaj w programie uczestniczy 49 pilotów i 40 dronów.

Te “oczy w przestworzach” dały Filipowi Bloćićowi i jego ekipie zupełnie nowe podejście do misji – jednak tylko wtedy, gdy ten sprzęt będzie wykorzystywany w odpowiedni sposób. Aby tego dokonać spędzono dużo czasu na wypracowaniu programu treningowego. Dzięki temu udało się utrzymać zdolność operacyjną przez kilka lat, co dodatkowo pozwala na operowanie dronami bez względu na to który z ratowników jest dostępny.

Jedną z najciekawszych akcji były poszukiwania staruszki, które bez użycia drona nie byłyby możliwe. Zgubiła się podczas spaceru w lesie i doznała hipotermii. Niestety z powodu braku zasięgu nie mogła wykonać telefonu na numer alarmowy, a gdy to się udało podała inną lokalizację niż ta, w której rzeczywiście się znajdowała. Doprowadziło to znacznych komplikacji w trakcie misji ratunkowej przez co tradycyjne metody poszukiwania takiej jak wykorzystanie psów tropiących mogły nie przynieść oczekiwanych skutków. Tylko dzięki wykorzystaniu drona Matrice 210 (najnowszą wersją jest Matrice 300 RTK) wraz z zamontowanym głośnikiem udało się odnaleźć zagubioną kobietę. W trakcie misji SAR najważniejszy jest czas a więc potrzebne są narzędzia, które umożliwią przeprowadzenie misji bez jego straty.

Niedawno DJI pokazało mapę pokazująca akcje przeprowadzone za pomocą drona. W ten sposób udzielono pomocy ponad 500 osobom na całym świecie. Niektóre z najważniejszych akcji CGSR również są ukazane na mapie.

Drony jako jedno z najważniejszych narzędzi w misjach ratunkowych

CGSR używa dronów głównie do obserwacji z powietrza, szybkiego reagowania, w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. Pozyskiwanie informacji sytuacyjnych jest niezbędne do sprawnego i skutecznego reagowania podczas akcji ratowniczych. Co więcej informacje pozyskane za pomocą drona chronią ratowników zwiększając ich świadomość otoczenia. Poniżej znajdują się przykłady wykorzystania dronów przez CGSR: 

1. Szybkie reagowanie

W misjach ratunkowych czas reakcji ma kluczowe znaczenie ze względu na to, że stawką jest ludzkie życie . CGSR wykorzystuje drony Mavic 2 Enterprise Dual aby jak najszybciej zorientować się w sytuacji i być pierwszym na miejscu.

Ważąc zaledwie 905g, Mavic 2 Enterprise jest składanym, kompaktowym i przenośnym dronem który z łatwością mieści się wszędzie. Idealny do szybkiego reagowania w trakcie misji SAR

2. Kompleksowe poszukiwania i ratownictwo nocne

Po dotarciu na miejsce poszukiwań Matrice 210 V2 wyposażony zostaje w kamerę termowizyjną Zenmuse XT2 oraz kamerę Zenmuse Z30. CGSR wykorzystuje obraz z kamery termowizyjnej do poszukiwań poszkodowanych w trudnych warunkach lub w nocy.

Matrice 210 V2 (oraz jego najnowsza wersja Matrice 300 RTK) może skutecznie przeczesać  znaczny teren oraz wychwycić poszkodowanych nawet w słabym oświetleniu, dzięki zastosowaniu czujników termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości.

3. Obserwacja z powietrza

Najczęściej drony są wykorzystywane do patrolowania i wyszukiwania zdarzeń, które nie zostały jeszcze zgłoszone. Lokalne władze oraz media polegają na CGSR oraz ich zespole dronowym kiedy niezbędne jest pozyskanie informacji z powietrza. W 2017 roku w trakcie pożaru, CGSR zostało wysłane, aby uzyskać obrazy z powietrza.

Zazwyczaj misja ratunkowa zajmuje około 30 minut. Czas ten można skrócić o przynajmniej 25% w przypadku wykorzystania drona zamiast tradycyjnych metod. Przede wszystkim,  czas zależy od złożoności terenu w którym przeprowadzana jest operacja oraz warunków atmosferycznych. Do tej pory CGSR wykonało 10 akcji ratunkowych przy użyciu dronów.

Drony vs tradycyjne narzędzia/wyposażenie SAR

*Liczby to przybliżone szacunki

Warto pamiętać, że drony nie są w stanie zastąpić tradycyjnych metod ratunkowych. Działają tylko jako ich uzupełnienie znacząco ułatwiające działania.

“Po kilku latach wykorzystywania dronów mogę zapewnić że jest to najszybciej rozwijający się program w CGSR. Jest to też najłatwiejsza metoda obrony cywilnej. Od podstawowych do zaawansowanych zastosowań, drony wykorzystane w operacjach SAR wykonują różne zadania z powietrza takie jak monitorowanie powodzi, pożarów, oceny zniszczeń w wyniku trzęsień ziemi oraz innych katastrof”

Filip B. Szef departamentu systemów bezzałogowych

Co dalej w HGSS

Dzięki ponad 9000 akcji ratunkowych, CGSR zyskało reputację w zakresie wykonywania udanych, bezbłędnych i bezpiecznych misji ratunkowych. Ulepszanie ich programu jest jednym z priorytetów dla CGSR. Następnym krokiem jest dodanie do floty dronów Matrice 300 RTK oraz przeprowadzanie dokładniejszego mapowania na potrzeby reagowania kryzysowego oraz analizy po katastrofie. Zobacz mapy, które stworzyli w trakcie analizy trzęsienia ziemi w Chorwacji w marcu 2020 roku

https://youtu.be/Os5wfw2lCHI

DJI jest oddane wspieraniu partnerów takich jak CGSR w powiększeniu lub dopracowaniu floty dronów. Razem z EENA i MSAN wsparliśmy CSGR w integracji dronów do ich zadań.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

[FM_form id="3"]