Szukaj
Close this search box.

Kontrola żyzności gleby i precyzyjne nawożenie

Mavic 3 Multispectral

Najważniejszym elementem rolnictwa precyzyjnego jest ocena żyzności gleby. Dzięki analizie odpowiednich pasm światła widzialnego i niewidzialnego jesteśmy w stanie wykryć obszary, w których rośliny rosną w mniejszym tempie niż w innych miejscach. Przetwarzając zebrane dane i reagując na zebrane informacje w odpowiedni sposób, można znacznie obniżyć koszty i zwiększyć wydajność systemów nawadniania i nawożenia gleby. Gleba może cechować się różnymi właściwościami w poszczególnych częściach, dlatego ważne jest, aby można w skuteczny sposób wprowadzić środki zaradcze. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych i możliwość wykorzystania kamer multispektralnych znacznie ułatwiają zbieranie danych z pól uprawnych.

Pierwsze, a zarazem najbardziej popularne rozwiązanie służące do monitorowania jakości gleby stanowi Mavic 3 Multispectral. Jest podstawową platformą DJI przeznaczoną do obrazowania multispektralnego. Wyposażony w 4 sensory o rozdzielczości 5 MP i 3-osiowy gimbal stanowi łatwe i przyjazne dla użytkownika narzędzie. Wbudowany moduł RTK umożliwia połączenie z siecią RTK/RTN lub bazy naziemnej D-RTK 2, dzięki czemu wykonane zdjęcia będą posiadały naniesione poprawki.

Oprogramowanie: DJI Terra/Pix4D

Powyższe narzędzia są na tyle uniwersalne, że dane zebrane przy ich pomocy mogą być przetwarzane w najbardziej popularnych oprogramowaniach służących do fotogrametrii i inspekcji multispektralnych. DJI Terra jest oprogramowaniem producenckim, które pozwala nie tylko zaplanować misję i śledzić jej postęp (w tym tworzyć ortofotomapę w czasie rzeczywistym), ale i przetworzyć zebrane zdjęcia i wykonać rekonstrukcję do mapy 2D lub modeli 3D i dokonanie niezbędnych pomiarów. Dzięki obsłudze dodawania fotopunktów jesteśmy w stanie zwiększyć dokładność.

Innym oprogramowaniem godnym polecenia jest Pix4D. Jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonywanie rekonstrukcji ze zdjęć RGB, multispektralnych lub w podczerwieni. Przy wyeksportowaniu danych do chmury, istnieje możliwość postprodukcji online, która znacząco wpływa na wydajność sprzętową.