Szukaj
Close this search box.

Pomiar powierzchni instalacji paneli fotowoltaicznych

Phantom 4 RTK

Zarządzanie instalacjami fotowoltaicznymi zajmującymi rozległe obszary może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku farm składających się z kilku tysięcy paneli regularne przeprowadzanie inspekcji i inwentaryzacji bez odpowiedniego przygotowania oraz zaplanowania będzie niezwykle problematyczne. Pływające farmy fotowoltaiczne stanowią kolejne wyzwanie dla techników i inwestorów. Rozwój bezzałogowych statków powietrznych znacznie ułatwił te zadania i pozwala na sprawne planowanie i wykonywanie inspekcji. Dzięki wykorzystaniu wielowirnikowców możemy wykonać ortofotomapę danego obszaru niezbędną dla wykonania projektu, lub zmierzyć powierzchnię zbudowanej już instalacji fotowoltaicznej.

Najbardziej popularną platformą tego tupu jest Phantom 4 RTK. Jest rewolucyjnym w swojej klasie narzędziem pozwalającym na profesjonalne zbieranie danych fotogrametrycznych. Dzięki zaawansowanym algorytmom lotu kamerze o rozdzielczości 20 MP i wbudowanej mechanicznej migawce tworzenie ortofotomap nigdy nie było prostsze. Wbudowany moduł RTK zapewnia pozycjonowanie drona z dokładnością do 1 cm. P4RTK posiada możliwość połączenia z dowolną bazą naziemną RTK lub siecią NTRIP, dzięki czemu zdjęcia posiadają już naniesione poprawki. Producent udostępnił również odbiornik GNSS o nazwie D-RTK2, który pomaga pozycjonować drona lub może służyć jako rover do wyznaczania współrzędnych fotopunktów.

Matrice 210 RTK + Zenmuse X7

Kolejnym rozwiązaniem przeznaczonym do tworzenia ortofotmap jest M210 RTK wyposażony w kamerę Zenmuse X7 o rozdzielczości 24MP i mechaniczną migawkę. Dzięki większemu zasięgowi i rozdzielczości, platforma pozwoli na zmapowanie o 30% większego obszaru w tym samym czasie. Większe rozmiary oznaczają stabilny lot nawet przy silnym wietrze. Wbudowany moduł RTK pozwala na połączenie drona z siecią referencyjną lub z bazą naziemną D-RTK2.

Matrice 300 RTK + Zenmuse P1

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem do fotogrametrii jest najnowsza platforma przemysłowa Matrice 300 RTK połączona z kamerą Zenmuse P1. Dzięki pełnoklatkowym sensorze o rozdzielczości 45MP mechanicznej migawce i synchronizacji z platformą do milisekundy, połączenie to jest obecnie bezkonkurencyjne w swojej klasie. Zestaw ten jest w stanie pokryć 3 km2 w trakcie pojedynczego wylotu. Dzięki adapterowi wbudowanemu w aparaturę możemy połączyć platformę z siecią RTK/RTN, co w połączeniu ze zmierzonymi fotopunktami pozwoli na centymetrową dokładność pomiaru.

Dokładne ortofompamy pozwalają nie tylko planować działania, ale również zarządzać terenem wokół inwestycji. Do istotnych zalet wykorzystywania powyższych bezzałogowych statków powietrznych jest to, że misje mogą być powtarzane cyklicznie i mogą również służyć do określenia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i zabrudzeń.