Szukaj
Close this search box.

Analiza terenu inwestycji

Mavic 3 Enterprise

W przypadku planowania inwestycji szczególnie w trudnych miejscach, gdzie występują przewyższenia i obfita wegetacja, kluczowe jest, aby uzyskać dokładne dane i wgląd w ukształtowanie terenu. Odpowiednie rozeznanie w przestrzeni i świadomość sytuacyjna pozwala na efektywne i bezpieczne zagospodarowanie terenu. Mając szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym będzie przeprowadzana inwestycja, można zawczasu przewidzieć wszelkie trudności, które napotkamy w fazie realizacji. Rozwój technologii obrazowania z powietrza pozwala na wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do otrzymania kluczowych dla projektów w trudnym terenie informacji.

Najlepszym sposobem na dostarczenie niezbędnych informacji jest skonstruowanie modelu 3D terenu. Model 3D może powstać na dwa sposoby, albo przy pomocy fotogrametrii - czyli zdjęć z powietrza przeanalizowanych, obrobionych, a następnie przetransformowanych w model 3D, lub przy pomocy skanowania laserowego.

Najbardziej popularną metodą jest obrazowanie. Najwięcej użytkowników decyduje się na wykorzystywanie w tym celu drona Mavic 3 Enterprise z opcjonalnym modułem RTK wyposażonego w kamerę z sensorem 20MP i mechaniczną migawką. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na szybki i łatwy transport. Możliwość podłączenia do sieci RTK daje możliwość na uzyskanie poprawek z sieci referencyjnej.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1

Najbardziej zaawansowanym zestawem do fotogrametrii jest flagowa platforma M350 RTK wzbogacona o kamerę Zenmuse P1. Pełna klatka na pokładzie, wydajna mechaniczna migawka i synchronizacja z systemem RTK drona na poziomie milisekundy czynią z tej kamery rewolucyjne i bezprecedensowe narzędzie.

Kolejnym szczytem nowych technologii jest kompaktowych rozmiarów skaner laserowy Zenmuse L1. Skanowanie laserowe polega na tworzeniu złożonej chmury punktów poprzez pomiar czasu, który jest potrzebny wiązce podczerwieni na dotarcie odbicie się od przeszkody i powrót do czujnika. L1 jest w stanie dokonać nawet 240.000 pomiarów w ciągu 1 sekundy. Unikalny wzór skanowania, który wykorzystuje czujnik pozwala na dokładne pokrycie badanego terenu pod różnym kątem i skuteczną penetrację wegetacji. Wbudowana kamera RGB wysokiej rozdzielczości pozwala na nałożenie tekstur na chmurę punktów i stworzenie dokładnych modeli terenu z odwzorowaniem kolorów. Dzięki przenikaniu wiązki przez liście uzyskujemy rzeczywisty model z pominięciem roślinności - co z kolei pozwala na określenie szczegółowej topografii terenu i zaplanowanie działań. Gotowe modele możemy również wykorzystywać do projektowania w technologii BIM lub aby odpowiedni zagospodarować plac budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem.