Zapobieganie kradzieży drzewa

Mavic 2 Enterprise Dual

Nielegalne wyręby oraz kradzieże drewna stanowią w dalszym ciągu istotne źródło strat dla podmiotów prywatnych jak i państwowych. Nielegalne wycinki najczęściej zdarzają się w lasach, które nie są doglądane, bądź znajdują się w znacznych odległościach od zabudowań. W niektórych miejscach, zabezpieczenie terenu, lub ciągła obserwacja mogą być niemożliwe, ze względu na ukształtowanie lub rodzaj terenu.

Na szczęście rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych pozwoli leśnikom skutecznie zabezpieczać lasy przed nielegalnymi wycinkami. Drony wyposażone w czułe kamery termowizyjne, pozwalają na loty nocne i wyznaczanie sygnatur cieplnych potencjalnych złodziei, z kolei kamery światła widzialnego wyposażone w zoom optyczny, pozwalają na obserwacje w ciągu dnia ze znacznych odległości, co zwiększa szansę na przyłapanie przestępców na gorącym uczynku.

Pierwszym- budżetowym rozwiązaniem służącym do wykrywania nielegalnej wycinki drzew jest Mavic 2 Enterprise Dual. Pozwala na obrazowanie termowizyjne w rozdzielczości 160x120 px i podgląd z kamery światła widzialnego w czasie rzeczywistym. Rejestrowany obraz z kamery RGB może być zapisywany na nośniku pamięci w 4K. Kolejnym modelem, będącym kontynuacją tej linii jest Mavic 2 Enterprise Advanced. Został wyposażony w sensor podczerwieni o rozdzielczości 640x512 px i kamerę RGB wysokiej rozdzielczości (48 megapixeli) z 32-krotnym zoomem cyfrowym- co pozwoli na obserwację z większych wysokości, co czyni go praktycznie niezauważalnym dla oka.

Matrice 200 RTK + Zenmuse XT2 + Z30

Bardziej zaawansowane narzędzie stanowi Matrice serii 200 w połączeniu z kamerą Zenmuse XT2 i Zenmuse Z30. Platforma jest dobrze znana ze swojej niezawodności. Kamerę XT2 zaś wyposażono w czujnik termowizyjny o rozdzielczości 640x512 px z częstotliwością odświeżania 30Hz. Dla lepszych efektów dodano również kamerę RGB 4K, dzięki czemu możemy również uzyskać obraz z szerszej perspektywy. Kamera Zenmuse Z30, to głowica o potężnym, 30-to krotnym zoomie optycznym i niemal 180 zoomie cyfrowym, pozwalająca na obserwację z 300-400 metrów.

Matrice 300 RTK + Zenmuse x7

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla Leśnictwa jest flagowy produkt DJI - M300 RTK uzbrojony w kamerę Zenmuse H20T. Zestaw ten jest w stanie wytrzymać w powietrzu 40 minut. Najnowszy wielowirnikowiec wyznacza nowe trendy jeśli chodzi o ergonomię i bezpieczeństwo lotu. Podwójny system czujników optycznych i podczerwieni zapewnia wykrywanie przeszkód z każdej strony, niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera Zenmuse H20T to połączenie 4 sensorów. Czujnika termowizyjnego w rozdzielczości 640x512 px, Kamery z hybrydowym zoomem optycznym x23 i zoomem cyfrowym x200 w rozdzielczości 20 MP, umożliwiającą wykonywanie ostrych zdjęć tablicy rejestracyjnej z odległości sięgającej nawet 400 metrów, oraz szerokokątnej kamery 4K oraz dalmierzem laserowym, pozwalającym na określenie współrzędnych badanego punktu.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.