Szukaj
Close this search box.

Analiza terenu wokół sieci energetycznych

Mavic 3 Enterprise

Kontrola i konserwacja sieci energetycznej jest kluczowa dla integralności i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Analiza terenu wokół sieci przesyłowych tradycyjnymi metodami - czyli przy wykorzystaniu śmigłowca jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Dzięki postępowi w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych możliwe jest zaplanowanie, a następnie zdalne przeprowadzenie inspekcji całych odcinków sieci średnich i wysokich napięć.

Za podstawowe narzędzie służące do analizy terenu może służyć Mavic 3 Enterprise. Wyposażony w 20 MP kamerę i opcjonalny moduł RTK, zapewniający stabilny lot i dokładność zawisu sięgającą 1 cm doskonale nadaje się do wykonania ortofotomapy badanego obszaru i modelu 3D terenu, w którym znajduje się sieć przesyłowa.

Matrice 350 RTK + Zenmuse P1/L2

Najbardziej zaawansowanym narzędziem do tego typu zadań jest platforma Matrice 350 RTK - nowa flagowa platforma DJI do zastosowań przemysłowych. Można ją wyposażyć w pełnoklatkową kamerę P1 - dedykowaną do fotogrametrii i tworzenia modeli 3D. 45 megapixeli pozwala na wykonanie szczegółowych zdjęć terenu, na podstawie których później można wykonać ortofotomapę lub model numeryczny terenu. Drugą głowicą specjalnie zaprojektowana z myślą o inspekcjach linii przesyłowych jest niewielkich rozmiarów skaner laserowy Zenmuse L2. Skanowanie laserowe polega na tworzeniu złożonej chmury punktów poprzez pomiar czasu, który jest potrzebny wiązce podczerwieni na dotarcie odbicie się od przeszkody i powrót do czujnika. L2 jest w stanie dokonać nawet 240.000 pomiarów w ciągu 1 sekundy. Unikalny wzór skanowania, który wykorzystuje czujnik pozwala na dokładne pokrycie badanego terenu pod różnym kątem i skuteczną penetrację wegetacji. Wbudowana kamera RGB wysokiej rozdzielczości pozwala na nałożenie tekstur na chmurę punktów i stworzenie dokładnych modeli terenu z odwzorowaniem kolorów. Dzięki przenikaniu wiązki przez liście uzyskujemy rzeczywisty model z pominięciem roślinności - co z kolei pozwala na określenie szczegółowej topografii terenu i zaplanowanie niezbędnych działań.

Wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do analizy terenu wokół sieci energetycznych znacznie obniża koszty i zmniejsza ryzyko. Ponadto wielowirnikowce, dzięki swoim niewielkim rozmiarom są w stanie operować w trudnym terenie niedostępnym dla śmigłowca.