Energetyka

Bezpieczne i skuteczne inspekcje

Zastosowania dronów w energetyce

Bezpieczne i skuteczne inspekcje dronem farm fotowoltanicznych, turbin wiatrowych, linii energetycznych i obiektów jądrowych.

Kamera DJI Zenmuse XT2 oferuje wiele korzyści inspektorom zainstalowanych na dachu paneli słonecznych i operatorów ogromnych farm fotowoltaicznych. Zenmuse XT2 może być używany do badania paneli słonecznych podczas normalnej pracy na dużych obszarach w krótkim czasie. Dodatkowo zapewnia przejrzysty obraz anomalii temperatury na wyraźnym obrazie termicznym. Można szybko odizolować wadliwe panele,, utrzymując produkcję energii na optymalnym poziomie.

Dron DJI M200 z podłączoną kemerą XT2 umożliwia około 30 minut minutowy lot, pozwalając na inspekcję dużych obiektów podczas jednej operacji. Seria DJI Inspire2 w połączeniu z kamerą Zenmuse X5S lub X7 umożliwia farmom fotowoltaicznym szybsze i bardziej efektywnie kontrolowanie szeregu paneli.

Zamiast wysyłać inspektorów w teren na pieszą wędrówkę, w celu wykonania inspekcji paneli, powietrzny przelot rejestrujący wideo 4k zapewnia klarowność obrazu potrzebną do przeprowadzenia wstępnych inspekcji. Pracownicy są wówczas zobowiązani jedynie do zbadania obszarów problematycznych, znacznie zwiększając ich wydajność i produktywność.

Turbiny wiatrowe stanowią wyjątkowe wyzwanie dla przeglądów serwisowych. Obecne metody obejmują prace personelu na wysokości z uprzężą, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. W rezultacie każda inspekcja wymaga skrupulatnego planowania, co prowadzi do długich przestojów, zanim będzie można ją przeprowadzić. Zmniejsza się przez to ogólną efektywność wytwarzania energii.

Przeprowadzanie inspekcji turbin wiatrowych za pośrednictwem UAV (Unmanned Aerial Vehicle) jest znacznym postępem w stosunku do istniejących metod. UAV jest w stanie latać precyzyjnie i dokładnie w pobliżu turbiny, eliminując potrzebę narażania ludzi na niebezpieczeństwo. Zaawansowane mechanizmy wykrywania i unikania przeszkód, w które są wyposażone m.in. DJI Phantom 4 i Matrice 200 zabezpieczą przed kolizją w przypadku podmuchu wiatru lub błędu pilota. Kamery DJI z matrycą Mikro 4/3 Zenmuse X5S, kompatybilne z serią DJI Inspire 2 i DJI Matrice 200, zapewniają obrazy o wysokiej rozdzielczości, 20 megapikselowe zdjęcia i wideo do 5.2K, idealne do identyfikacji szczelin, pęknięć lub innych wskaźników naprężeń strukturalnych, które mogą wymagać działań naprawczych.

Ponieważ wszystkie dane są przechowywane na pokładzie, można je przejrzeć w punkcie kontroli lub w biurze. Te innowacje umożliwiają zespołom inspekcyjnym zwiększenie ogólnej wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu przestojów urządzeń.

Bezpieczeństwo i wydajność są najważniejsze dla nowoczesnych urządzeń do rafinacji zasobów energetycznych, a inspekcje mają kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości działań. Tradycyjne metody inspekcji zawsze stanowiły wyzwanie, ponieważ obiekty mogą obejmować duże obszary o złożonych układach strukturalnych.

Bezzałogowy statek powietrzny umożliwia szybkie sprawdzenie nawet największych obiektów z powietrza. Seria DJI Phantom zapewnia proste pomiary obiektów na dużej wysokości, jak również inspekcję pionową w bliskiej odległości. Bardziej wymagające scenariusze mogą bazować na szerokiej gamie produktów DJI obejmujących kamerę termowizyjną Zenmuse XT2 stworzoną we współpracy z FLIR, Zenmuse X5S z dużym czujnikiem Mikro 4/3 oraz wysokowydajnymi platformami oferującymi wydłużony czas lotu do 30 minut.

Niezależnie od zastosowanych technologii, systemy DJI pozwalają szybko identyfikować słabości strukturalne, skanować w poszukiwaniu gorących punktów, identyfikować wycieki gazu i wiele więcej, umożliwiając szybkie podejmowanie decyzji i bardziej wydajne przeprowadzanie działań naprawczych.

Linie energetyczne rozciągające się na duże odległości tworzą cyrkulacyjny system nowoczesnych sieci energetycznych. Ze względu na rozproszenie geograficzne, a także ich wysokość tworzą wyjątkowe wyzwania związane z konserwacją. Tradycyjnie sprawdzane metodami opartymi na wykorzystaniu śmigłowców można łatwiej i sprawniej zastąpić za pomocą UAV.

Zespoły inspekcyjne wyposażone w DJI Inspire 2, z zamontowaną kamerą DJI Zenmuse X5S Micro 4/3, mogą rozpocząć inspekcje lotnicze zaledwie kilka chwil po przybyciu na miejsce. Dron umożliwia tworzenie 20-megapikselowych zdjęć i wideo w rozdzielczości do 5.2K. Obrazy nagrywane przez te kamery są wystarczająco szczegółowe, aby można je było poddać drobiazgowej analizie po wykonanej inspekcji, podczas gdy transmisja na żywo pozwoli operatorom zobaczyć poważne problemy podczas lotu. Platforma DJI M600 w połączeniu z gimbalem DJI Ronin-MX zapewnia zespołom inspekcyjnym możliwość instalowania ciężkich, dużych kamer sensorowych, potrzebnych do bardziej specjalistycznej pracy.

Wyposażony w nowy kontroler lotu A3, może być ulepszony za pomocą systemu DJI GNSS D-RTK dla dokładności zawisu co do centymetra. Dwa dodatkowe systemy satelitarne i IMU mogą również zostać dodane, tworząc w sumie sześć systemów pomiarowych, aby zapewnić absolutną niezawodnością przez cały czas lotu. Obsługa SDK DJI pozwala na jego dostosowanie w celu uproszczenia inspekcji, od standardowych wzorców lotu do całkowicie autonomicznego lotu, a stacja bazowa może być również wykorzystywana do jednoczesnego sterowania nawet 5 statkami powietrznymi w celu jednoczesnego sprawdzania różnych odcinków linii.

Energia jądrowa jest jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii obecnie dostępnych. Jednak obiekty jądrowe muszą być zarządzane z zastosowaniem rygorystycznych norm operacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Materiały jądrowe stanowią również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa personelu inspekcyjnego, wzmacniając argumenty za rozwiązaniami zdalnymi.

Korzystanie z bezzałogowych systemów powietrznych pozwala na wykonanie pracy szybciej niż tradycyjne metody. Drony z serii Matrice 200 wyposażone w kamerę termowizyjną DJI Zenmuse XT2 to zintegrowane, gotowe do użycia rozwiązanie do termografii, które wykrywa potencjalne przecieki i naprężenia strukturalne niewidoczne gołym okiem.

Drony Matrice 200 mogą być skonfigurowane z wysokiej rozdzielczości kamerami Mikro 4/3 Zenmuse X5S i pełnoklatkową kamerą Zenuse X7, aby stworzyć elastyczną platformę, która spełnia różnorodne potrzeby różnych zespołów inspekcyjnych.

Drony do profesjonalnych zastosowań w energetyce

Inspekcje termowizyjne dronem

Wzmocniona jednostka powietrzna, służy do nadzorowania terenu budowy oraz identyfikuje uszkodzenia elektryczne oraz spowodowane przez wodę, dzięki czemu można skutecznie kierować działaniami konserwacyjnymi.​

Matrice 210 RTK

Wytrzymała jednostka o wzmocnionej konstrukcji

Zenmuse XT2

Głowica temowizyjna

Zaawansowana platforma​

Platforma stworzona do filmowania z powietrza, doskonale sprawdzająca się w zastosowaniach przemysłowych.​

Matrice 600

Wytrzymała jednostka o wzmocnionej konstrukcji

Zastosowania

Planowanie i projektowanie budowy

Dane pozyskane dzięki dronom można wykorzystać do tworzenia dokładnych modeli 2D i 3D, w celu usprawnienia planowania projektów budowlanych i uzyskania informacji z jego przebiegu.

Zarządzanie projektem

Drony pomagają w zarządzaniu każdym etapem procesu budowy, monitorując postępy, zmniejszając ryzyko błędu i zapewniając bezpieczeństwo personelu.

Zarządzanie siecią energetyczną

Rozwiązania z wykorzystaniem dronów dostarczają szczegółowych i dokładnych danych na temat wszystkich części sieci, automatyzując kontrole, umożliwiając terminowe naprawy i skracając czas przestoju.

Zarządzanie produkcją energii elektrycznej

Rozwiązania z wykorzystaniem statków bezzałogowych dostarczają kluczowych danych wizualnych i termowizyjnych na temat stanu elektrowni, dzięki czemu personel może szybko zidentyfikować zagrożenia.

Operacje specjalne

Usuwaj wszelkie elementy znajdujące się na liniach energetycznych za pomocą dronów wyposażonych w specjalistyczne narzędzia, zapewniając bezpieczeństwo personelu na ziemi i unikając przestojów w dostawie prądu.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM KONSULTANTEM
Jesteśmy tu dla Ciebie.

Newsletter DJI Enterprise

Bądź na bieżąco z informacjami i nowościami DJI.

Dopasuj rozwiązanie DJI

DO SWOICH POTRZEB

Przetestuj produkty DJI w Twojej firmie, umów się na spotkanie ze specjalistami Enterprise i zobacz na żywo, jak DJI może usprawnić Twoją pracę.